PwC: a magyar vállalatvezetők csaknem fele növelné dolgozói létszámát
Az elmúlt évekhez képest jelentősen, 45 százalékra nőtt és többségbe került Magyarországon azon vállalatvezetők aránya, akik cégük létszámának növekedésére számítanak, és csak a megkérdezettek tizede jósolt visszaesést – derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) Magyarországra is kiterjedő nemzetközi felméréséből, amelynek eredményeit csütörtökön juttatta el az MTI-nek.
A PwC 68 országban több mint 1300 vezérigazgatót kérdezett meg, Magyarországról 150 elsőszámú döntéshozó vett részt a felmérésben.
Az összesített eredmények szerint a növekedési kilátások javulásának köszönhetően egyre több szervezet – a megkérdezettek 45 százaléka – tervez jelentős létszámbővítést idén. A közel-keleti (71 százalék), a délkelet-ázsiai (54 százalék) és kínai (53 százalék) vállalatok tervezik a legnagyobb mértékű létszámbővítést a következő egy évben, ezen belül pedig az üzleti-szolgáltatási (51 százalék), a biztosítási (49 százalék) és a technológiai szektorok (46 százalék) járnak élen.
Bár a munkaerőpiac pozitív képet mutat, a PwC felmérése szerint a vezetők számára minden eddiginél komolyabb gondot jelent a megfelelő emberek megtalálása. A vezérigazgatók 63 százaléka (ami 5 százalékpontos növekedést jelent 2013-hoz képest) szerint a kulcskompetenciák hiánya jelenti az egyik legnagyobb kockázatot a növekedés szempontjából. Leginkább Afrikában (96 százalék), a délkelet-ázsiai országokban (90 százalék) és Dél-Afrikában (87 százalék) okoz gondot a megfelelő készségek hiánya a vezérigazgatóknak. Különösen a technológiai és mérnöki vállalatok küzdenek a képzett munkaerő hiányával.
A szükséges készségek növekvő hiánya és a munkaerő drágulása arra kényszeríti a fejlődő gazdaságok vállalatait, hogy új piacokon keressenek tehetséges munkaerőt. Sok multinacionális cég már szívja el a friss diplomásokat és a fiatal szakképzett munkavállalókat Kínából és Indiából, és bizonyos jelek arra utalnak, hogy a régió munkavállalói egyre inkább a hazai munkáltatókat részesítik előnyben a nyugati konkurenciával szemben – hívja fel a figyelmet a PwC, hozzátéve, hogy a vállalatok ezért kezdik kiterjeszteni a tehetségek felkutatását Indonéziára, Vietnámra és a Fülöp-szigetekre is.
Magyarországon két éve még a magas vezetői potenciállal rendelkező középvezetők kiválasztása okozta a legnagyobb gondot, mára a szakképzett munkaerő felkutatása jelenti az elsődleges kihívást. A válaszadók 59 százaléka tart attól, hogy a fiatal tehetségek elhagyják az országot – hangsúlyozza a közleményben Bencze Róbert, a PwC Magyarország HR-tanácsadási részlegének igazgatója.
A szakértő hozzátette: az elvándorlásra válaszul olyan trend is megfigyelhető ma már, amikor nagyobb hazai cégek próbálnak meg különböző ösztönzőkkel, juttatásokkal idecsábítani Európa nyugati feléről például ígéretes IT-szakembereket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >