Problémásak voltak idén a strandbüfék és street food szolgáltatók
Eredményesen zárult a nyári szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés. A két hónapos vizsgálatsorozat során tucatnyi célterületen mintegy 1200 egységet, valamint csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak az élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek. A döntően pozitív eredmények, valamint a feltárt hibák egyaránt jól mutatják az élelmiszerbiztonságért végzett munka sikerét és szükségességét – közölte kedden kiadott összegzésében az Agrárminisztérium (AM).

A büfékkel volt a gond
Egy-egy jelentősebb célterületre, valamint termékköre fókuszálva rendelte el június 14-étől Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára az idei nyári szezonális ellenőrzést.
A nyár nagy részét felölelő hatósági akciót a Nébih, valamint a vármegyei kormányhivatalok és járási hivatalok szakemberei végezték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával.
Az ellenőrzés-sorozat a szezonban népszerű termékkörökre és közkedvelt helyszínekre fókuszált.
A felügyelők többek között a nyári táborokat, a fesztiválokat, valamint a Balaton és a Tisza-tó környéki vendéglátóhelyeket vizsgálták.
A célterületek között a strandbüfék, a street food-ok és a Futball EB-re felállított sátras szurkolói zónák is szerepeltek. A felügyelők grillsajtokat, alkoholos italokat, növényvédő szereket, továbbá macskáknak szánt, külső élősködők elleni készítményeket szintén górcső alá vettek.
Az őstermelők szabályszerű működésének, valamint a szezon slágertermékének számító görögdinnye forgalmazásának ellenőrzése sem maradhatott el, és a nyári hőségben az élőállat-szállítmányokra is fokozottan figyeltek a szakemberek – sorolta az AM.
A kéthónapos akció során az élelmiszerlánc-felügyelők országszerte összesen 1200 egységet és csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak. Az ellenőrzések nyomán 135 eljárás indult és 8 millió forint bírságot szabtak ki.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a görögdinnye forgalmazók, valamint a Futball EB szurkolói zónás vendéglátói kifejezetten jól szerepeltek a hatósági ellenőrzések alkalmával.
Nem úgy a strandbüfék és street food szolgáltatók, akik körében a szakemberek többféle hibát tapasztaltak: többek között lejárt termékeket és hiányos higiéniai feltételeket tártak fel, valamint több esetben problémás volt az alapanyagok tárolása, nyomonkövetése és a dolgozók egészségügyi alkalmassága is.
Az ellenőrzött termékek közül az alkoholos italok, a grillsajtok, a növényvédő szerek, valamint a macskáknak szánt spot-on-ok esetében is elmondható, hogy kevés, és csak kisebb súlyú hibát tártak fel a szakemberek.
A nyár folyamán végrehajtott széleskörű akció – az egész éves munkát kiegészítve – jelentősen hozzájárult a fogyasztók érdekeit szolgáló stabil élelmiszerbiztonsághoz.
A valamennyi célterületen és termékkörnél jellemzően jó értékeléssel záruló, ugyanakkor szankciókat is eredményező ellenőrzés-sorozat jól szemlélteti a hatósági munka jelentőségét – ismertette a minisztérium.
A 2024-es nyári szezonális ellenőrzésről összefoglaló elérhető a Nébih oldalán.
Kapcsolódó cikkeink
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány – videóval
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >Egy hajmáskéri üzemből 3,4 tonna élelmiszert vont ki a hatóság
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) súlyos szabálytalanságokat tárt fel egy…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >