Pölöskei Gáborné: az agráriumban különösen fontos a változásokra jól reagáló szakemberek képzése
Az agrárium területén különösen fontos, hogy a világban zajló változásokra jól reagáló szakembereket képezzenek – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten.
Pölöskei Gáborné a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) fiatalokat díjazó ünnepségén azt mondta, ma az agráriumban olyan gépekkel, eszközökkel, technológiákkal dolgoznak, amelyek korábban nem voltak, de ezek nélkül és a korszerű tudásanyag nélkül nem lehet jó és hatékony ágazatot működtetni. A tudás, a legújabb tudás most itt van a fiataloknál, és magukat a különböző versenyeken megmérettető fiatalok szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen ők már tudják, hogy a szakképzés huszonnégy ágazata közül az agrárium valamely területét szeretnék választani – mondta. Kiemelte, ahhoz, hogy egy mesterséget jól műveljünk, ma már kellenek azok a különböző kompetenciák – az együttműködés, a kreativitás, a digitális tudás -, amelyek talán korábban nem voltak olyan fontosak. A helyettes államtitkár szerint ehhez változnia kellett a szakképzésnek, amely módszertanában és tartalmában is megújult négy évvel ezelőtt.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke arról beszélt, hogy a Parlament mindig nyitva áll a fiatalok előtt, és ebben az épületben minden olyan döntést meghoztak és meghoznak, ami az ifjúság felkészítését segíti. A világ változásaihoz, társadalmi, gazdasági átalakulásaihoz igazodni kell, mint ahogy a klímaváltozáshoz is alkalmazkodni kell, ehhez pedig felkészült, profi, nagy tudással, innovatív készséggel rendelkező fiatalokra van szükség – fogalmazott. A díjazottakhoz szólva azt mondta: „ti vagytok azok a mezőgazdaságban, akik már a digitális rendszereket alkalmazzátok, az adatalapú gazdálkodás irányítói lesztek”, ami óriási kihívás.
Székely Erika, a NAK szakképzési és szaktanácsadási igazgatója arról beszélt, hogy az Agrárminisztérium fontos feladata a vidéki térségek fejlesztése, az ott élő emberek életminőségének javítása, és feladata, hogy a vidéken élők az agrárágazatban találják saját és családjuk boldogulását. Magyarország természeti adottságai, a mezőgazdaság szerepe felbecsülhetetlen, fontos szerep hárul az agráriumban a jövő generációjának nevelésére, különös tekintettel az agrároktatás területére – emelte ki. Ehhez elengedhetetlen – folytatta -, hogy meglegyenek az elméleti és gyakorlati tudással felvértezett szakemberek, és az agráriskolák fenntartóinak szerepe biztosítani az ország versenyképességét az agrárium területén is. „A magyar mezőgazdaságban dolgozók sikere a magyar agrárium sikerét hozza magával, és a magas színvonalú szakmunkának rangja és becsülete van” – hangoztatta Székely Erika.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >