Polgárháború fenyegeti a világ kakaóellátását
Immár a világgazdaságot is befolyásolni képes hatalmi tényezővé vált Elefántcsontparton a kakaó: a világ legnagyobb kakaóexportőr országában a növekvő világpiaci kakaóárak és a világszerte növekvő kereslet az elnökségéhez ragaszkodó Laurent Gbagbo hatalmát szilárdítják, aki a világ legnagyobb kakaóbab-ültetvényeit is magában foglaló déli részt ellenőrzi.
Elefántcsontpart részesedése a kakaó világkereskedelméből – az ENSZ fejlesztési szervezete, az UNCTAD 2008-as adatai szerint – 40 százalék, míg a szomszédos Ghána 20 százalékot tudhat magáénak. Az elefántcsontparti kakaó legnagyobb importőre az EU: az elefántcsontparti kakaó 53,24 százaléka jut az unióba, míg 14,6 százaléka az Egyesült Államokba.
A kínai piac egyelőre csak 1,7 százalékkal részesedik, de jelentősége gyorsan növekszik Elefántcsontpart kakaókivitelében. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO szerint az idén 2,3 százalékkal nőtt az ország kakaótermelése, 1,6 millió tonnára. Elefántcsontpart azonban nem csupán a különösebb technológiát nem igénylő kakaóbab-termesztésben, hanem a kakaófeldolgozásban is fejleszt: e területen – ugyancsak 2008-as adatok szerint – már Hollandia mögött a második helyen áll, az Egyesült Államokat és Németországot is megelőzve.
A londoni határidős és származékos árupiacon a májusi szállítású kakaó ára hosszabb idő óta tartó emelkedést követően szerdán 13 fonttal, 0,6 százalékkal 2.029 fontra csökkent tonnánként, miután az Elefántcsontpartról érkező hírek szerint a kakaószállítmányokat a belpolitikai válság ellenére elindítják, és azok el is jutnak az importőr országokhoz.
A kakaó ára három és fél havi csúcsra emelkedett Londonban december elején, az ellátással kapcsolatos bizonytalanságok hírére. Eddig már közel húszezren menekültek el a nyugat-afrikai országból, ahol az elnökválasztás után patthelyzet alakult ki a két jelölt között, és sokan félnek, hogy kiújul a polgárháború. A két államfő – a megválasztott Alassane Ouattara és a hatalmához ragaszkodó Laurent Gbagbo – közül az elefántcsontparti alkotmánybíróság Gbagbót hirdette ki a november 28-i elnökválasztás győztesének, érvénytelenítve a független választási bizottság által közölt eredményt, amely szerint Ouattara szerezte meg a szavazatok többségét.
A nemzetközi közösség azonban Ouattarát ismeri el az ország államfőjének. A választások után kialakult feszültségben összecsapások törtek ki a két politikus hívei között, és ezekben már 173 ember vesztette életét az ENSZ adatai szerint – írja a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >