Magazin: Polarizálódás után a szörppiac

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 04. 30. 18:37

Élesen kettévált a szörppiac gyümölcsszörpökre és ízesített termékekre. Ez a vízválasztó árak, márkák, méretek és legtöbbször kiszerelési formák tekintetében is – bár a PET kontra üveg kérdésében nem egyértelmű a kép. A szörpkultúra fejlesztésére, az ízújítások elfogadtatására a prémium szegmensben jó esély mutatkozik.

STORK

Túl sok változást nem hozott 2012 a szörppiac életében. A NETA legfontosabb hatása az volt, hogy a piac tulajdonképpen két nagy kategóriára szűkült: a cukorral készített, minőségi gyümölcsszörpökre, valamint a – főként édesítőszert tartalmazó – ízesített szörpökre.

Gréczi János, a Gramex 2000 Kft. tulajdonosa így látja a helyzetet:

– A trendek nem változtak, a piac kicsi, és természetesen minden szereplő ezen szeretne megélni. Csodák nincsenek. Ugyanakkor az árérzékenység miatt a kereslet érezhetően az olcsóbb kategória felé tolódik. Ez együtt jár a nagyobb kiszerelések előtérbe kerülésével, ugyanakkor a prémium szegmensben továbbra is a kisebb kiszerelések a keresettebbek, szintén az árérzékenység miatt. Ugyancsak az árak szerepét emeli ki Olaszi Andrea, a Szobi Italgyártó Kft. kereskedelmi igazgatója:

– Az elmúlt évek keresletét az ár határozza meg ebben a szegmensben is. Az árversenybe a termékek úgy tudnak beszállni, hogy a gyártók változtattak az összetételükön, „ízűvé” tették őket. Ezt gyakorlatilag a piacvezető márkákon kívül mindenki meglépte – állapítja meg.

Visszatérés a PET-hez?

A szörpök két jellemző kiszerelési formája a PET-palack és az üveg. Bár alapvetően elmondható, hogy a PET-palackokba a gazdaságosabb, az üvegbe a magasabbra pozicionált márkák kerülnek, több kivétel is akad. Például a SIÓ-Eckes nem éppen a legalsó árszegmensbe pozicionálja két szörpmárkáját, a Siót és a Yo-t, mégis PET-palackokban kaphatók.

– Az üveget a több évvel ezelőtti termékdíj miatt „ráerőltették” a piacra, volt olyan piaci szereplő, akinek kizárólag ez okozta a fellendülését – tekint vissza Gréczi János. A Gramex 2000 Kft. tulajdonosa előretekintésre is vállalkozik: – Mindkét csomagolás fogy, de a számok alapján úgy néz ki, hogy szép lassan, de visszatérünk a PET-palackhoz.

A Gramex 2000 Kft. 0,7 literes, és „családbarát” 2 literes PET-palackokban forgalmazza szörpjeit, Sconto ernyőmárka alatt, málna-, narancs-, szamóca-, meggy- és bodzaízekben. Emellett kereskedelmi márkákat is gyártanak, valamint erős a bérgyártás-vonaluk is.

– Az üveg kontra PET- kiszereléssel kapcsolatban az a gyakorlat alakult ki, hogy a nagy láncok vállalják be az üvegvisszaváltást, a kisebb hálózatok, üzletek erőforrás hiányára való hivatkozással inkább a PET-termékek forgalmazását részesítik előnyben – világít rá egy gyakorlati szempontra Olaszi Andrea a Szobi részéről.

A Szobi, mint tradicionális magyar márka, stabilan őrzi pozícióit a szörppiacon. Az elmúlt évben összességében eladásai mind mennyiségben, mind értékben stagnáltak. A tavalyi év negyedik negyedévében ugyanakkor felfutás mutatkozott az értékesítésben, egy jól sikerült promóciós kampánynak köszönhetően. A kampányban a Szobi szörpök mellett a dobozos gyümölcslevek is részt vettek.

Bejelentkeztek a diszkontok

Az eladási csatornákat vizsgálva sem észlelni jelentős méretű arányeltolódásokat. Legalábbis egyelőre, mert Rátvay Tamás, a Piroska szörpöket forgalmazó Szikrai Borászati Kft. kereskedelmi igazgatója a változás előszelét vetíti előre szavaival:

– A szörpeladásokban jelenleg a hipermarketláncoké a vezető szerep. Ugyanakkor a diszkontoknál is jelentkezik igény hazai szörpökre, de még az út elején ­járunk.

A Szikrai Borászati Kft. elkötelezett a minőségi termékek iránt, ezért kizárólag 33 százalékos gyümölcsszörpöket gyárt, amelyben nem az almasűrítmény játssza a főszerepet.

A Piroska márkastratégiája olyan fogalmakra épül, mint a minőség, a tradíció, a megbízhatóság. Ezt próbálják tovább erősíteni, és tudatosítani a fogyasztókkal.

– Brandünket továbbra is a felső-középkategóriába kívánjuk pozicionálni, körülbelül oda, ahol az autómárkák között a Volkswagen helyezkedik el – mondja Rátvay Tamás –. Azt a széles vásárlói réteget tudjuk itt elérni, akik keresik a minőséget és a megbízhatóságot, figyelnek arra, mit fogyasztanak.

A Piroska eladásainak ösztönzésére a cég továbbra is szervez vásárlói promóciókat, részt vesznek árubemutatókon, és használják a nyomtatott és elektronikus médiát is.

Ígéretes ízpróbálkozások

Ízek tekintetében a narancs-málna-szamóca triónak egyelőre bérelt helye van a dobogón, ugyanakkor több ígéretes próbálkozás is van a piacon. Gréczi János a bodzát emeli ki.

Rátvay Tamás, a Piroska szörpöket forgalmazó Szikrai Borászati Kft. kereskedelmi igazgatója többféle ízt is megemlít:

– Feltörekvő ízeket mindig lehet „találni”, a kérdés, meddig tart a sikerük. Jól teljesít a citrus-lime, amely, bár nyári ízvilág, de télen is keresik. Sokat remélünk a gránátalmától és egyéb piros bogyós termékektől is – sorolja.

A nagyobb cégeknek érthető módon meg kell fontolniuk, milyen ízeket dobnak piacra, hiszen az újdonságok, ha nem kapaszkodnak meg a piacon, csak feleslegesen kötik le a kapacitásaikat, és rontják a cég nyereségességét.

Más a helyzet azokkal a manufakturális kis cégekkel, amelyek kezdetektől fogva a piaci réseket kívánják kitölteni magas minőségű termékeikkel. Ők bátrabban kísérleteznek, hiszen a prémium többletérték itt sokszor éppen magának az íznek az egyedisége.

Egy ilyen feltörekvő vállalkozás a STORK Élelmiszer Manufaktúra Kft. is, amelynek Méhes-Mézes szörpcsaládja szakít a szokványossal, és eddig elfeledett, izgalmas és új ízek sokaságát kínálja, a hárstól a birsig. Ma már közel 30-féle mézes szörpjük van, emellett diabetikus termékeket is készítenek.

– Szinte folyamatosan vannak új elképzeléseink, hogy felrázzuk a piacot, mind minőségben, mind megjelenésben, mind ízekben – mondja Gólya János, a STORK Élelmiszer Manufaktúra Kft. ügyvezetője. – Nem volt kérdés számunkra, hogy termékeink csak természetes, minőségi összetevőket tartalmazhatnak, ezért csak a gyümölcs jöhetett szóba, az ízesítettnek nevezett változattal sem akkor, sem most nem foglalkoztunk, még összehasonlítás szintjén sem. Az is egyértelmű volt, hogy termékeinket a magyar szörphagyományokhoz kötjük, ezért csak igényes, egyedi megjelenésben gondolkodtunk. Ezt fejezik ki a kézzel kötözött, egyedi rajzolású címkék, vagy a formaüveg. A PET lehetősége fel sem merült. Lehet, hogy a tendenciák arra tartanak, de mi inkább a saját utunkon haladunk.

Sz. L.

Kapcsolódó cikkeink