Piszkos ketrecek, globális veszélyek: tyúkok milliói szenvednek világszerte
Egy friss nemzetközi jelentés rávilágított: több mint harmincöt országban tartanak tojótyúkokat zsúfolt, koszos ketrecekben – e gyakorlat nemcsak az állatjólétet sérti, hanem komoly közegészségügyi kockázatokat is rejt, különösen a madárinfluenza terjedése miatt – írja az Agrárszektor.
Az Open Wing Alliance – egy közel száz civil szervezetet tömörítő globális koalíció – három éven keresztül vizsgálta a világ tyúktelepeinek körülményeit. A nyomozás során készült felvételek és tanúvallomások megdöbbentő képet festenek: szűk ketrecek, sérült vagy elhullott állatok, betegségek melegágyát jelentő higiéniai viszonyok – mindez annak ellenére, hogy számos ország és élelmiszeripari vállalat korábban vállalta a ketreces tartás felszámolását.
„Ez nem csupán etikai kérdés: a zsúfoltság és a kosz tökéletes környezetet teremt a betegségek, köztük a madárinfluenza terjedésének”
– figyelmeztet Ellie Ponders, az Open Wing Alliance igazgatója. A legutóbbi járvány már emberekre is átterjedt, különösen olyan farmokon, ahol közvetlen kapcsolatban álltak a dolgozók a fertőzött állatokkal.
A jelentés szerint a világ számos pontján – köztük tíz EU-tagállamban, valamint Ázsiában, Afrikában és az amerikai kontinensen – ugyanazokat a súlyos hiányosságokat tapasztalták: a madarak nem tudják kinyújtani szárnyaikat, nincs hozzáférésük természetes fényhez, és sok esetben ugyanabban a ketrecben tartják őket elhullott társaikkal.
Bár az Európai Unió 2012-ben betiltotta a hagyományos ketreceket, az úgynevezett „gazdagított” ketrecrendszerek továbbra is engedélyezettek. Ezek ugyan némi mozgásteret biztosítanak, de nem oldják meg az alapvető problémákat – mondta Mia Fernyhough, az OWA állatjóléti igazgatója.
A WHO már korábban is figyelmeztetett: az ipari méretű állattartás járványügyi szempontból is kritikus pont. A szervezet 2022-es jelentése szerint a globális járványok egyre gyakoribbá válása részben az intenzív mezőgazdasági rendszerek következménye.
Az End the Cage Age állatvédő koalíció becslése szerint jelenleg csak az EU-ban mintegy 300 millió haszonállat – köztük tyúkok, nyulak, kacsák és libák – él ketrecekben. Az Európai Bizottság 2027-re ígérte a teljes ketreces tartás felszámolását, de az Open Wing Alliance szerint ehhez még jelentős lépések szükségesek – és nemcsak Európában, hanem globálisan.
Kapcsolódó cikkeink
Ezek a tényezők befolyásolták az árakat a tej- és a tojáspiacon
Két gyorsított ágazati vizsgálatot is lezárt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6, a májusit 0,1 százalékkal haladták meg
2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >Rekorderedmény és nemzetközi növekedés a Pek-Snack Csoportnál
Rekordszintű, 12,7 milliárd forintos árbevétel mellett 2,5 milliárdos EBITDA-nyereséggel zárta…
Tovább olvasom >A héten indul a NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál
A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal…
Tovább olvasom >