PET-palackok és alumínium dobozok visszaváltása a Sziget Fesztiválon: kihívások és megoldások
A július 1-jén életbe lépett PET-palackok és alumínium dobozok visszaváltási rendszere a Sziget Fesztivált is érinti, azonban a látogatók automata hiányában nem tudják visszakapni a betétdíjat. A Portfolio beszámolója szerint bár a fesztivál területén nagy szelektív hulladékgyűjtők jelen vannak, a visszaváltási automaták hiánya komoly kihívást jelentett.
A Sziget Fesztivál kiemelten kezeli a környezettudatosságot. A szerződött vendéglátó partnerek csak papír vagy lebomló anyagokból készült eszközöket használhatnak, ezzel is csökkentve a műanyag használatát. Az italok kiadásánál a repoharas rendszer működik, ahol a poharakat tokenre vagy pénzre válthatják vissza a látogatók a Green Sziget Pontokon.
Bár a palackos üdítők és sörök csomagolásain már megtalálható az 50 forintos visszaváltási díjas jelzés, a fesztiválon nem voltak REpontos automaták, amelyek lehetővé tennék a betétdíj visszaigénylését. Ennek oka, hogy az automaták túl hamar megtelnének, és nem fogadnák el a külföldi bankkártyákat, amely sok külföldi látogatót érintene.
Kádár Tamás, a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Zrt. cégvezetője elmondta, hogy az új rendszer némi nehézséget okozott. A MOHU nem tudta jelenlegi struktúrájában visszagyűjteni a palackokat, így a fesztivál úgy döntött, hogy nem számítja fel az 50 forintos betétdíjat. „Nem korrekt elkérni a díjat, ha nincs meg a visszaváltás lehetősége” – mondta Kádár.
A jövőre nézve a technológiai fejlesztések, mint például a kártyára való visszatöltés lehetősége, megoldást jelenthetnek. Az automata odaérintett kártyára tölthetné vissza az összeget, ami már létező technológia, és remélik, hogy a rendszer a tesztév után annyit fejlődik, hogy egy nagyobb fesztiválon is hatékonyan működhessen.
Bár a visszaváltó automaták hiányoznak, a Sziget Fesztivál szelektíven gyűjti a hulladékot. A látogatók, ha nem viszik ki a palackokat és sörösdobozokat, a szelektív gyűjtőkbe dobhatják őket, ezzel hozzájárulva a környezettudatos hulladékkezeléshez.
A Sziget Fesztivál tapasztalatai alapján a jövőbeli fesztiválok szervezői számára is fontos tanulságokkal szolgálhat az új visszaváltási rendszerrel kapcsolatos kihívások és megoldások kidolgozása.
Kapcsolódó cikkeink
A fenntarthatósági-környezeti elvárásokat értékelik legtöbbre a fiatalok
A fenntarthatóságot és a környezeti értékek védelmét várják el a…
Tovább olvasom >A Revolut továbbra is a Sziget Fesztivál hivatalos banki partnere lesz 2025-ben
A Revolut bejelentette, hogy 2025-ben is folytatja partnerségét a Sziget…
Tovább olvasom >Növeli-e a visszaváltható csomagolás a fenntarthatóságra való törekvést?
Az elmúlt pár évben már nem telik el úgy nap,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >