Óvatos kivárásban a hazai kkv szektor

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 05. 02. 11:34

A hazai kis- és középvállalkozások esetében inkább alkalmazkodásról, mint a gazdaságba vetett bizalom növekedéséről beszélhetünk a K&H első negyedéves kkv bizalmi indexe alapján, amely -13 ponton áll a 100 és -100 közötti skálán. A frissen kijött, reprezentatív kutatási eredmények szerint a vállalkozások bizalma jelentős eltéréseket mutat méret és ágazat szerint, például a mikrovállalkozások hangulata változatlanul borús: -19 ponton áll esetükben a mutató. Annyi pozitívum azonban látszik, hogy a beruházási kedv nem enyhült, ugyanis 58 százalék tervez vele, a digitális fejlesztések és a béremelések pedig továbbra is napirenden vannak a szektorban.

A magyarországi mikro-, kis és középvállalkozások gazdasági várakozásait vizsgáló K&H bizalmi index 2025 első negyedévében -13 pontra süllyedt a múlt év végi -11 pontról. A negatív tartományban tartózkodó mutató arra enged következtetni, hogy a vállalkozások számára lassan megszokottá válik az inflációhoz és az elhúzódó geopolitikai bizonytalanságokhoz való alkalmazkodás. Ezt erősíti az is, hogy a beruházási hajlandóság némileg nőtt, ugyanakkor a bizalmi indexet továbbra is lehúzzák a legkisebb méretű cégek gyengébb várakozásai. A legnagyobb visszaesés a 100 millió forint alatti éves árbevétellel rendelkező cégek körében volt megfigyelhető (-7 ponttal -19-re). A közepes méretű vállalkozások esetében enyhe emelkedés történt (+1 ponttal -9-re), míg a nagyobb vállalkozásoknál jelentősebb javulás következett be (+10 ponttal +2-re).

Ágazati bontásban az ipar (-8-ról -6 pontra) és a mezőgazdaság várakozásai erősödtek (-7-ről -3 pontra), míg a kereskedelmi szektorban jelentős visszaesés történt (-9-ről -17 pontra). Ennek okai között az inflációs hatások, a vásárlóerő csökkenése, a fogyasztás visszafogása épp úgy kereshető, mint az ágazatot sújtó árrésstop bevezetése. A szolgáltatási szektor bizalma szintén csökkent (-14-ről -15 pontra). Regionálisan a közép- és nyugat-magyarországi régiók vállalkozásai mutattak romló kilátásokat -13 és -7 ponttal, míg keleten lényegében stagnált a mutató -19 ponton. A részindexek között kiemelkedő mértékben (+14,5 ponttal) javultak az EU-val kapcsolatos várakozások, amely jelenleg +7 ponton áll, miközben a versenykörnyezettel és a vállalati hitelkamatokkal kapcsolatos megítélés romlott (+2, illetve -62 pontra).

„A friss, 2025 első negyedévére vonatkozó kkv bizalmi index eredményei azt mutatják, hogy bár a kkv-k igyekeznek alkalmazkodni, továbbra is kihívásokkal teli gazdasági környezetben működnek. Ebben a helyzetben kulcsszerepet játszik a felelős tervezés – különösen a hatékonyságnövelő beruházások terén –, amit innovatív banki és finanszírozási szolgáltatásokkal, fenntartható működést támogató megoldásokkal, valamint pénzügyi tudatosságot ösztönző tanácsokkal és üzletfejlesztési támogatással segítünk”

– emelte ki Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketing vezetője.

„Ezek a banki támogatások nemcsak az induláshoz, hanem a növekedéshez és a szintlépéshez is elengedhetetlenek, különösen a jelenlegi gazdasági kihívások közepette”

– tette hozzá a szakember.

A fejlesztési tervek visszafogottak, de a digitális korszerűsítés továbbra is napirenden van

A gazdasági környezet bizonytalansága ellenére továbbra is a vállalkozások 58%-a tervez valamilyen beruházást a következő egy évben. A stagnáló beruházási kedvet vélhetően a növekvő forrásköltségek, a szállítói lánc fennakadásai és az orosz-ukrán konfliktus miatti gazdasági bizonytalanságok indokolják.

Makrogazdasági háttér – vegyes mutatók

A K&H kkv bizalmi index alakulását jelentősen befolyásolja a hazai gazdaság általános állapota. A 2024. IV. negyedévi GDP 0,4%-os éves, illetve 0,5%-os negyedéves növekedést mutatott. Az ipar 1,6%-os növekedést produkált, ugyanakkor az építőipar és a mezőgazdaság teljesítménye jelentősen visszaesett. A szolgáltatási szektor bruttó hozzáadott értéke tovább bővült.

A vizsgált időszakban több olyan gazdaságpolitikai intézkedés is történt, amelyek hatással voltak a kkv szektorra. Elindult a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházásélénkítő Program és a Demján Sándor Tőkeprogram, amelyek célja a beruházások ösztönzése. Ugyanakkor a kormányzat március 17-én árréslimitet vezetett be 30 alapélelmiszer termékkategóriára. SZJA-kedvezményeket, sőt mentességet jelentettek be a többgyermekes anyákra és a fiatal munkavállalókra vonatkozóan. A gazdaságélénkítő intézkedések ellenére egyelőre óvatos kivárást mutatott az első negyedéves K&H kkv bizalmi index, sőt a legkisebb, 100 milliós bevétel alattiaknál még visszaesés is tapasztalható.      

 

Kapcsolódó cikkeink