Ötvenéves a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca
1962. július 2-án nyitotta meg Sam Walton az első Wal-Mart üzletet, mely mára a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca lett – írja az mfor.hu.
1918-ban, az oklahomai Kingfisherben született Samuel Moore Walton, a Walmart üzletlánc alapítója. Walton 1940-ben szerezte meg közgazdasági diplomáját, majd a J.C. Penney áruháznál lett gyakornok. Második világháborús katonai szolgálata után Newportban a Ben Franklin vegyesbolt franchie jogát sikerült megszereznie. Itt alkalmazta először kereskedelmi elveit: nagy választék, alacsony árak és hosszú nyitvatartás, főleg az ünnepek idején. A sikeres üzletvezetés ellenére azonban a lejáró bérleti szerződését nem hosszabbította meg az üzlet tulajdonosa, P.K. Holmes. 1950-ben így új áruházat nyitott Bentonville-ben, mely Walton's Five and Dime néven működött. Innentől kezdve sikert siker követett és 1962-re már 16 üzlet tulajdonosának mondhatta magát. Még ugyanebben az évben, július 2-án megnyitotta az első diszkontüzletét az arkansas-i Rogersben. Az asszisztensének köszönhetően lett ez az üzlet Wal-Mart-ként bejegyezve.
Az 1960-as években sikerült Arkansason kívül is üzleteket nyitnia Waltonnak, Oklahomában és Missouriban. 1969. október 31-től kezdve pedig hivatalosan is a Wal-Mart Stores társaság irányította az üzletláncot. 1970-ben már 500 alkalmazottat foglalkoztattak a 38 meglévő üzletben, az árbevétel 44,2 millió dollár volt. Walton adósságai azonban több millió dollárra rúgtak, ami nagy fejtörést okozott számára. Ennek eredményeként a Wal-Mart a tőzsdére vitte a céget, ám még ezután is 61 százalékos tulajdonosa maradt a cégnek a Walton-család. Így készpénzben ki tudta fizetni az adósságait, és újabb üzleteket nyitott.
1979-ben az értékesítés már meghaladta az egymilliárd dollárt. Sam Walton a Forbes magazin szerint Amerika leggazdagabb embere lett, 1989-re az adózás utáni nyereség is elérte az egymilliárdot, a vállalat már 1402 üzlettel, 272 ezer alkalmazottal volt jelent 26 államban. Két évvel később, 1991-ben már Amerika határait is átlépte; az első külföldi Wal-Mart Mexikóvárosban nyitott meg. 2004-re pedig már kilenc országban jelen voltak: Argentínában, Brazilíiában, Kanadában, Kínában, Németországban, Japánban, Koreában, Mexikóban és az Egyesült Királyságban is.
2001-ben Amerika első számú kiskereskedelmi hálózatává nőtte ki magát a Wal-Mart H. Lee Scott Jr. vezérigazgatósága alatt, az államokon belül pedig 16 százalékos kiskereskedelmi részesedést tudhatott magáénak.
A cég fejlődésével megnőtt a vállalat számára a társadalmi felelősségvállalás és adományozás kérdése is, így az új évezredben már alapítványán keresztül több mint 415 millió dollár pénzbeli és természetbeni segítséget nyújtott különféle segélyszervezeteknek.
A Wal-Mart a Forbes magazin listáján a világ 16. legnagyobb vállalatként szerepel: a piaci értéke 208,4 milliárd dollár, ami a 11. legnagyobbat jelenti, az értékesítése pedig a második legmagasabb a Forbes listáján, 447 milliárdra rúg. (mfor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A Lidl bemutatta tizedik, jubileumi szakácskönyvét
A Lidl bemutatta 10. szakácskönyvét, amely közel 4 millió megjelent…
Tovább olvasom >Magyar női vízilabda támogatója lett a Helia-D
Együttműködési megállapodást jelentett be a Helia-D és az UVSE Vízilabda…
Tovább olvasom >Kacsából és a libából nagyjából ilyenkor esszük meg az éves mennyiséget
Hazánkban a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi…
Tovább olvasom >