Otthoni pálinkafőzés: a bérfőzdék a nyertesek
2010 szeptemberétől legálisan lehet otthon kisebb mennyiségű pálinkát, gyümölcspárlatot főzni.
A Fidesz ötlete bőven kapott szakmai és politikai kritikát, a magyar pálinka hírnevét őrző egyesületek, szakmai szervezetek magát a védett nevet és a mögötte álló márkákat féltették a kontároktól. Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke, egyben a vezetője a Népszabadságnak elmondta, hogy a törvény hatálybalépése óta eltelt időszak bebizonyította, hogy ez a lehetőség nem változtatta meg a szeszpiaci viszonyokat. Úgy véli, hogy tízezernél nincs több legális Gyümölcspálinka-főzők Egyesületeinek Országos Szövetsége kis főző a gyümölcstermelőknél. Az viszont jelentős változás, hogy lehetőséget kapnak a hobbi-pálinkafőzők, hogy a kert gyümölcseiből adómentesen, legálisan készíthessenek a család számára itókát.
A bérfőzők lettek az új szabályozás nyertesei, ugyanis korábbi munkájuk megsokszorozódott, hiszen adó nélkül már azoknak is megéri kifőzetni a gyümölcsöt, akik korábban kuktákban próbálkoztak, vagy hozzá sem fogtak. Font Sándor beszámolt arról is, hogy egyre többen már nem a hullott, hanem az igen jó minőségű, gyakran válogatott gyümölcsből főzetnek maguknak pálinkát. A jó minőség előállításához azonban jó technológiára, jó berendezésekre is szükség van. A bérfőző vállalkozások többsége éppen ezért jelentős fejlesztést hajtott végre.
Az elmúlt kilencven évben csak titokban lehetett házilag pálinkafőző berendezéseket eszkábálni és használni. Most már komoly üzleti ágazat lett a kisebb, biztonságos berendezések forgalmazása. A hatóság szerint a magánfőzésre vállalkozók legfeljebb 100 liter űrtartalmú desztillálóberendezést a jogszabály biztosította keretek között, engedély és regisztráció nélkül tarthatnak saját birtokukban. Lepárlóberendezést azonban gyártani, importálni, értékesíteni, illetve a magán-főzőberendezés kivételével birtokban tartani csak a vámhatóság engedélyével szabad.
A Hazaipálinka.hu Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. a kisebb lepárlóberendezéseket forgalmazók között piacvezetőnek számít. Bogdán Krisztián, a tulajdonos elmondta, hogy amint megnyílt a szabad otthoni főzés lehetősége, hirtelen óriási lett az érdeklődés, később – a fő terméknek számító, 20-40 literes, 60-100 ezer forintba kerülő készülékekből havonta 30-40 darabot értékesítettek. A nyári gyümölcsök érésével felpörgött szezonban havonta legalább száz készülékre van érdeklődő. Már kialakult egy olyan pálinkafőző réteg is, amely az átlagos készülékeknél lényegesen drágább, prémium kategóriájú, azaz többfalú, aromatornyos berendezéseket vásárolja. Az üst dupla falában olaj melegszik, megszűnik az odakozmálás veszélye.
A gyümölcságazat általános értékesítési gondjain nem enyhít, hogy a termés egy részéből adómentes párlat készíthető – mondta Mártonffy Béla, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Igazából kármentésnek sem nevezhető szerinte, hiszen a kedvezmény révén egy család féltonnányi gyümölcsből (alig tíz fa terméséből) készíthet párlatot. Az viszont mindenképpen előny, hogy megnyílhatott egy új feldolgozási csatorna – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >