Ösztönzőleg hat az olcsó hitel
A tőkeszegény kisvállalkozások számára az olcsó hitelt nyújtó programok jelenthetik a továbblépés lehetőségét, mára az elérhető konstrukciók hatására többen gondolkodnak beruházásban – hangzott el a Széchenyi Kártya Program és az Útdíj Hitelprogram kapcsán novemberben indított országos előadássorozat ötödik, gödöllői állomásán, kedden. Az előadásokból kiderült: a 2014 utáni uniós költségvetési ciklus új lehetőségeket jelent majd a vállalkozásoknak.
Hat év válság és rengeteg elmaradt beruházás után a vállalkozók ma újra kezdenek hitelben, fejlesztésben gondolkodni – jelentette ki Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója kedden a Széchenyi Kártya Programról és az Útdíj Hitelprogramról szóló országos előadássorozat Pest megyei állomásán, Gödöllőn. Hozzátette: a csaknem 700 ezer működő vállalkozás több mint hárommillió embernek nyújt közvetlen megélhetést, és a foglalkoztatásnak közel a háromnegyedét adja. A szektor viszont tőkeszegény, a bankok számára ezért kihívást jelent ezen vállalkozások hitelezése. A Széchenyi Kártya Program, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelprogramja, és az uniós programok ugyanakkor lehetőséget biztosítanak a vállalkozásoknak a további működésre. Az olcsó hitel lehetősége megváltoztatta a korábbi, recesszióhoz alkalmazkodó attitűdöt, így ma az érintettek 80 százaléka foglalkozik a beruházás gondolatával, s kilencven százalékuk vállalna hitelfelvételt – utalt a vezérigazgató a KAVOSZ által készített felmérésre.
Krisán László elmondta: a legelterjedtebb Széchenyi Kártya konstrukció továbbra is a folyószámla-hitel, amely kedvező feltételekkel, ingatlanfedezet nélkül, gyorsan, és alacsony költségek mellett érhető el. A folyószámlahitel mellett elérhető a forgóeszközhitel, a beruházási hitel, az önerő kiegészítő hitel, a támogatást megelőlegező hitel és az Agrár Széchenyi Kártya. Mára a teljes program keretein belül kihelyezett hitelek összege elérte az 1 250 milliárd forintot.
A vezérigazgató kijelentette: a nemrégiben indult Agrár Széchenyi Kártya további előmozdítása érdekében a lebonyolításba be kívánják vonni a közelmúltban újjáalakult Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát is.
Krisán László szólt az Útdíj Hitelprogramról is, amely kedvező feltételek mellett, már az induló vállalkozások számára is elérhető, alacsony költségek mellett.
Mérföldkőnek nevezte a Széchenyi Kártya Program, és a program koordinálására 2002-ben megalakított KAVOSZ Zrt. létrehozását az idén 25 éves VOSZ életében Perlusz László. A VOSZ ügyvezető igazgatója beszédében kijelentette: a programmal „az érdekegyeztetés új, egyedülálló üzleti modellje” jött létre azzal, hogy a kezdeményezésben a legkülönbözőbb érdekcsoportok, illetve társadalmi közösségek működnek együtt a gazdaság fejlesztésének érdekében.
A jelenleginél kisebb számú, de sokkal integráltabb fejlesztések finanszírozását tervezi a kormányzat a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési időszakban a források elosztásában – közölte az eseményen Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: szeretnék megszüntetni a közcélú kedvezményezettek esetében a pályáztatást, mint a projektkiválasztás rendszerét, és tovább egyszerűsítenék az eljárásrendeket. További cél a következő ciklusban, hogy a visszatérítendő források részarányát növeljék a vissza nem térítendőkkel szemben. A helyettes államtitkár megerősítette, hogy a források 60 százalékát fordítják majd közvetlenül gazdaságfejlesztésre.
Az eredményeket hangsúlyozta felszólalásában Marjay Gyula, a VOSZ Közép-Magyarországi Regionális Szervezetének elnöke, aki elmondta: a Széchenyi Kártya múltja és jelene is sikert tükröz, és minden bizonnyal így lesz ez a jövőben is. Ez utóbbi azért is adott, mert a 2014 és 2020 közötti időszakban a vállalkozások új uniós pályázatokkal, új munkahelyeket teremtő és a beruházásokat segítő programokkal fognak találkozni. Marjay hozzátette: bízik benne, hogy a lehető leggyorsabban, már a következő év elején elindulnak ezek a fejlesztési programok.
Dr. Vereczkey Zoltán, a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke felszólalásában kijelentette: ma Európában az adórendszerek és a támogatási rendszerek versenye zajlik. Véleménye szerint a jó adórendszer nem terheli túl a vállalkozásokat, a támogatási rendszernek pedig rövid- és hosszútávra egyaránt kell perspektívát nyújtania. Vereczkey leszögezte: az Iparkamara üdvözli a MNB alapkamat-csökkentési politikáját, majd elismeréssel szólt a jegybank növekedési hitelprogramjáról is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A SPAR Magyarország is letette a névjegyét Budapest egyik legnagyobb hazai gin fesztiválja mellett
A IV. Gin Market Budapest minden eddiginél több kiállítóval, impozáns…
Tovább olvasom >Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Employer Branding az AI és a GenZ-k korában konferencia: A folytatás
2024. november 27-én a Pasaréti Közösségi Házban került megrendezésre a…
Tovább olvasom >