Őszi akcióterv készül a kkv-k támogatására: automatizáció és technológiai fejlesztések a fókuszban
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium frissen kinevezett államtitkára bejelentette, hogy két hónapon belül elindulnak az őszi akcióterv programjai, amelyek a kis- és középvállalkozások (kkv-k) fejlesztésére irányulnak. Az államtitkár szerint a cél egy nyitott és a piachoz közel álló államtitkárság létrehozása, amely azonnali válaszokat tud adni a vállalkozói szféra kihívásaira – tudjuk meg a Világgazdaság friss cikkéből.
A kkv-k fejlesztésére koncentrál az államtitkárság
Szabados már szeptemberben találkozik a legnagyobb vállalkozói érdekképviseletekkel, mint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a KAVOSZ és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ). A tervezett programok három forrásból valósulhatnak meg: uniós pályázatokból, hazai költségvetési forrásokból, valamint nemzetközi konzorciumi együttműködések révén.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy „nagyon sok időnk nincsen”, utalva a gazdasági helyzetre. A novemberi dátum kulcsfontosságú, mivel ekkortól minden programelem a jövő évi költségvetést fogja terhelni. Szabados kiemelte, hogy adatvezérelt programokat dolgoznak ki, és éves értékelések alapján követik nyomon a kkv-k teljesítményét, beleértve a hitelhez jutást, az alkalmazotti létszámot és a beruházási arányokat.
Ambiciózus célok 2030-ra
A kormány ambiciózus célokat tűzött ki 2030-ra: a kkv-k beruházási arányát 25-30 százalékról 40 százalékra szeretnék növelni, míg az exportképességet 5 százalékról 7 százalékra emelnék. A harmadik pillér a magyar tulajdonú vállalkozások előnyben részesítése a programokban, illetve a technológiai fejlesztések, különösen az AI és a mesterséges intelligencia szerepének támogatása.
Automatizáció és digitalizáció
Szabados hangsúlyozta, hogy az automatizáció az egyik legfontosabb irány a kkv-k fejlődése szempontjából. „Én minőségpárti vagyok, az automatizáció az irány, mintsem az újabb épület” – mondta. A forrásokhoz való hozzáférés jelenleg is adott, azonban a kereslet hiánya és az óvatosság miatt sok kapacitás kihasználatlan a magyar gazdaságban. Az államtitkárság célja a vállalati koncentráció elősegítése és a kkv-fogalom tisztázása, amelyre novemberben egy 500 fős kkv-közgyűlésen kerülhet sor.
Őszi akcióterv és vállalkozásfejlesztés
Szabados Richárd elmondta, hogy az őszi akcióterv egyik központi eleme a GINOP plusz program forrásainak erősítése, területi változtatásokkal és más termékekkel kombinálva. Továbbá, az exportáló kkv-k támogatása, tőkeprogramok kidolgozása és az elektromos autó vásárlási program is napirenden van. Emellett a digitalizációs átállás és a generációváltás segítése is kiemelt figyelmet kap.
A következő időszakban a kormány célja, hogy a kkv-k számára egy hatékonyabb és egyszerűbb információs rendszert biztosítson, amely segíti őket a forráshoz jutásban és a piaci lehetőségek kiaknázásában.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Egyre élénkebben foglalkoztatja a hazai vállalkozásokat a generációváltás
Az utóbbi évek felmérései azt mutatták, hogy ugyan foglalkoznak a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >