Összeomlás szélén az uniós sertéságazat
Miután Németországban közel ötezer állattartó helyet zártak be a dioxinbotrány következtében, valószínű, hogy húshiány keletkezik a piacon.
Ezért Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke azt javasolta a magyar hústermelőknek, hogy a német piacon támadó űrt töltsék be biztonságos, egészséges termékeikkel. Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének (MSSZ) elnöke pedig úgy véli, hogy a németországi sertéshús, illetve húskészítmények felhasználásának és forgalmazásának átmeneti korlátozása esélyt adhat a hazai sertéstartók gondjainak enyhítésére.
A német sertéstartók ugyanakkor komoly bajba kerültek: országukban mintegy 40 százalékkal csökkentek a sertésárak, és a gazdaszövetség, a DBV szerint az árzuhanás a tenyésztő vállalkozások fennmaradását is fenyegeti.
Ágazati elemzők úgy tartják, hogy a dioxinbotrány összesen mintegy 100 millió euróval károsítja meg a német gazdákat, részben az érintett termékek árának csökkenése, részben az állattenyésztő telepek bezárása miatt. Ezért a német kormány bejelentette, hogy alacsony kamatú áthidaló hitelekkel segítik az átmeneti likviditási gondokkal küzdő gazdaságokat.
Franciaország már külön EU-segély folyósítását kérte az uniós sertéságazat számára, és az európai takarmányipari szövetség (FEFAC) ugyancsak megkongatta a vészharangot. A szervezet szerint az uniós sertéságazat az összeomlás közelébe került. A magas takarmányárak és a nyomott húsárak már amúgy is válsághelyzetet idéztek elő, ezt tovább súlyosbította a német dioxinbotrány, amely a német export visszafogását, illetve az ottani fogyasztás ugrásszerű csökkenését eredményezte – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >