Ősszel indul meg a termelés a BAT új pécsi dohánygyárában
Szeptemberben kezdődhet a próbaüzem a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. jelenleg mintegy hetven százalékban elkészült, kilencmilliárd forintos beruházással épülő új üzemében – jelentette be a társaság szabályozási és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője a baranyai megyeszékhelyen.
Tóth Attila a még kialakítás alatt álló új gyáregységben tartott szerdai sajtóbejáráson számolt be arról, hogy a létesítményben innovatív, egyelőre üzleti titok tárgyát képező dohányterméket állítanak majd elő, amelyek kilencven százalékát exportálni fogják, főként európai országokba.
A BAT kilencmilliárd forintot költ az elektronikai termékeket gyártó, 2011-ben csődbe ment Elcoteq által használt 8850 négyzetméteres üzemcsarnokának átalakítására és gépesítésére. A gyárban kétszáz embernek adnak munkát, az alkalmazottakat a BAT pécsi belvárosi üzemében dolgozó mintegy 430 emberből választják ki. Tóth Attila szerint másfél-két év múlva derül ki, hogy szükség lesz-e, és ha igen, milyen mértékű munkaerő bővítésre. Az átalakítás alatt álló üzem bejárásán jelen volt Csizi Péter, Pécs fideszes alpolgármestere is, aki remélte, hogy a BAT hosszú távon Pécsen képzeli el a jövőt, meghagyja a termelést a belvárosi létesítményben is, és képes lesz új munkahelyek létrehozására. Tóth Attila válaszában leszögezte: sem rövid, sem hosszabb távon nem tervezik a korábbi gyár bezárását, és legrosszabb esetben is szinten tartják a dolgozók létszámát. Hangsúlyozta: társaságuk számára stratégiai fontosságú a pécsi termelés fenntartása és fejlesztése, s amennyiben az új termék sikeres lesz, az további bővülési lehetőségeket teremthet meg a BAT számára. Kiemelte, hogy az év kezdete óta folyó beruházás során túlnyomórészt pécsi és Pécs környéki vállalkozásoknak biztosítottak munkát, eddig több száz embernek. Ez így marad egész nyáron és a próbaüzem szeptemberi megindulásáig. Tóth Attila az MTI kérdésére kitért arra, hogy az új pécsi dohánygyárban – amelynek beindításával megduplázódik a cég pécsi termelési területe – kizárólag az új, innovatív termékét állítja majd elő a BAT. A régi üzemben marad a hagyományos dohányáruk termelése. Jelenleg a cég ott fele-fele arányban készít vágott dohánytermékeket és cigarettát, korábban utóbbi részaránya még kétharmad volt, de jövőre egyharmadra csökken. A British American Tobacco több mint 20 éve van jelen Magyarországon, 1992-ben vásárolta fel a Pécsi Dohánygyárat. A pécsi mintegy 430 dolgozóval együtt mintegy 700 alkalmazottat foglalkoztat Magyarországon, és az ország vezető dohányipari vállalata, valamint Magyarország legnagyobb dohányipari befektetője és dohányfelvásárlója; 30 piacra termel, és termékei 65 százalékát exportálja. A fejlesztéssel Pécsett jön létre Európa második legnagyobb dohánygyára. A magyar vállalat 1992 óta összesen több mint 45 milliárd forintnyi termelő beruházást hajtott végre. A legutolsó hozzáférhető, nyilvános céginformációs adatok szerint a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. 2012-ben 148 milliárd forintos nettó árbevételt könyvelt el, 18 milliárd forinttal többet, mint 2011-ben. Ugyanakkor mérleg szerinti vesztesége tavaly 4,25 milliárd forint volt a 2011-es 3 milliárd forintos mínuszt követően. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >