Tolna megyében a legmagasabb a takarmánynövények termésátlaga
Meghaladta a nyolc tonnát hektáronként a kukorica idei átlagtermése Tolna megyében, a termésmennyiség nagy részét a hazai bioetanolgyárak dolgozzák fel.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatai szerint 79 504 hektáron termeltek kukoricát, a terület 98 százalékán összesen 626 369 tonna takarmánynövényt takarítottak be.
A Tolna megyei, 8,08 tonnás hektáronkénti termésátlag országosan a legmagasabb, bár elmarad a tavalyi kiugró, 9,3 tonnás átlagtól – mondta Vendégh Edit, a NAK Tolna megyei igazgatója az MTI-nek.
Az idei eredményt az aszályos időjárás ellenére sikerült elérniük a megye gazdálkodóinak, úgy, hogy május vége és szeptember között kevés csapadék hullott. A várakozáson felüli termés inkább a technológiának és a kukoricafajtáknak köszönhető – tette hozzá. A nagyobb gazdálkodók körében egyre elterjedtebb a precíziós gazdálkodás, sokan használják a GPS-technológiát, és végeztek talajlazítást. A legjobb terméseredmények a szekszárdi és a tamási járásban születtek, a paksi járás homokos, illetve a bonyhádi járás lejtős termőterületein kevesebb kukorica termett.
A betakarított termés minősége is jó: egyetlen mintavétel sem mutatott ki aflatoxin-fertőzést. Miután a napraforgót és a kalászosokat terv szerint értékesítették, megfelelő tároló kapacitás áll a gazdálkodók rendelkezésére.
A NAK megyei igazgatója beszámolt arról is, hogy a termelők 45 ezer forint körüli áron tudják értékesíteni a takarmánynövényt. A termés kisebb részét az állattenyésztésben használják fel, illetve Olaszországba és a jugoszláv térségbe exportálják, mintegy háromnegyedét kereskedőkön keresztül a két hazai bioetanolgyár vásárolja meg. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek
A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése.…
Tovább olvasom >Megjelentek a referenciaárak a 2024. évi kárenyhítő juttatáshoz
A károsult termelők ebben az évben is elektronikus úton tudják…
Tovább olvasom >Életképes magokat teremtek a MATE holdtalajban elültetett mustárnövényei
A világon elsőként sikerült életképes magokat nyerni holdtalajban nevelt mustárnövényekből…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >