Oroszország az agrártermékek export-nagyhatalma lehet

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 07. 16. 00:01

A világ agrárkereskedelmének egyik nagy felvevőpiaca, Oroszország néhány éve úgy döntött, kilép az importőr szerepből. Gabona-ügyben már fordítottak a mérlegen, baromfiból és sertésből tíz év múlva válnának önellátóvá és nagy exportőrré.

A globális gazdaság és a világkereskedelem átrendezésén dolgozik már évek óta Oroszország. A korábban teljesen importfüggő állam célja, hogy a világ élelmiszerpiacának egyik legnagyobb szereplője legyen – ezeket a szavakat használta legalábbis a napokban Dmitrij Medvegyev elnök. Nem csak hogy önellátóvá teszik az országot, de jelentősen megnövelik exportjukat is, melynek célországai elsősorban a Független Államok Közössége (azaz az egykori szovjet tagállamok), Délkelet-Ázsia, a Közel-Kelet és persze az Európai Unió lesznek. Rossz hír ez nem csak azoknak az államoknak, amelyek eddig Oroszországba adták el termékeiket, de azoknak a fenti piacokra szállító exportőröknek is, akiknek rövidesen szembe kell nézniük az új, nagyon komoly konkurenciával.
Az orosz mezőgazdasági fejlesztések a következő évtizedben elsősorban az állattenyésztésről és a húsiparról szólnak. Megteremtik a megfelelő pénzügyi, infrastrukturális és jogi alapokat a kitűzött célok eléréséhez, növelik a belső fogyasztást, versenyképessé teszik a nemesítéssel és genetikai módszerek kidolgozásával foglalkozó kutatóintézeteket. Az elnök szavai szerint tíz év múlva a mostaninál 14 százalékkal több, 3,5 millió tonna marhahúst fognak termelni az országban, 84 százalékkal több, 5,3 millió tonna sertéshúst és 78 százalékkal több, 6,2 millió tonna lesz az élő baromfi mennyisége. Azt szeretnék, hogy 2020-ra 400 ezer tonnára növekedjen a sertéshús-, 200 ezer tonnára a baromfihús-kivitel – írja a szabadfold.hu.





Kapcsolódó cikkeink