Orosz uborka önti el uniót: feszül a lengyel termelők piaca
Bár az Európai Unió az orosz mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciós politikája az elmúlt években több csatornán is szigorodott, a frisspiaci uborka esetében most komoly anomália bontakozik ki: az EastFruit és a FruitVeB szerint Oroszországból rekordmennyiségben áramlik be kígyóuborka Lengyelországba – ami a helyi gazdák, termelői szervezetek (TÉSZ-ek) és kereskedők versenyképességét veszélyezteti – írja az Agrárszektor.
A GrowHow adatai alapján Lengyelország 2025 márciusában 2100 tonna orosz uborkát importált, mintegy 2,7 millió euró értékben – ami 2,5-szerese a februári volumennek. Ezzel az orosz szállítmányok márciusban a teljes uborkaimport 83%-át tették ki. A maradék volumen Törökországból, Fehéroroszországból és Ukrajnából érkezett, míg uniós országból gyakorlatilag elhanyagolható volt az import – így Lengyelország lett az orosz uborka első számú uniós célpiaca.
Rejtett eredet, rejtett szándék?
A Lengyel Élelmiszerminőségi Felügyelet (IJHARS) ugyan megerősítette, hogy a 2025 első negyedévében ellenőrzött 2000 tonnányi orosz uborka jogilag megfelelt az előírásoknak, de több esetben szabálytalanságokat találtak a származásjelölésben. Volt, hogy teljesen hiányzott a származási ország feltüntetése, máshol más állam neve szerepelt a dokumentumokon. Emellett jellemző, hogy a nagy tételben történő értékesítés során a származásról egyáltalán nem adnak információt a lengyel kereskedők.
Ez különösen visszás annak fényében, hogy a lengyel gazdák korábban többször tiltakoztak az ukrán import ellen – most viszont a piacon csend honol az orosz eredetű termékek beáramlásával kapcsolatban. Az EastFruit szerint egyre valószínűbb, hogy a nagy volumenű orosz szállítmányok egy része re-export útján más országban végzi, már „EU-sként” értékesítve.
A piac bizalma és az egyenlő verseny feltételei forognak kockán
Az ügy ismét rávilágít arra, hogy a globális agrárkereskedelemben a származási információk átláthatósága kritikus kérdés. A lengyel termelők hátrányba kerülhetnek a bizonytalan eredetű, olcsóbb áruval szemben – különösen akkor, ha az importot nem kísérik szigorú ellenőrzések, vagy ha az eredet szándékosan el van rejtve.
A lengyel agrárszektor részéről egyre nagyobb a nyomás a hatóságokon, hogy szigorítsák a nyomon követési szabályokat és következetesen büntessék azokat az importőröket, akik visszaélnek az eredetmegjelöléssel. A helyzet alakulása nemcsak Lengyelország, hanem az egész uniós uborkapiac szempontjából figyelmet érdemel.
Kapcsolódó cikkeink
NAK-FruitVeB: a hűvös május miatt elhúzódik az idei szamócaszüret
Már kapható a hazai piacokon a magyar szamóca, amelyre idén…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >Így fékezné meg ez EU a Temut
Az Európai Bizottság új javaslata szerint 2025-től 2 eurós kezelési…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spórol, rákeres az interneten, akcióra vadászik – így vásárol Európa 2025-ben
Az európai vásárlók 58 százaléka továbbra sem számít vásárlóerejének javulására…
Tovább olvasom >Hamburgerkép 2025 – így esznek hamburgert a magyarok
Magyarország kedvence egyértelműen a marhahúsos hamburger, lehetőleg sok sajttal, baconnel,…
Tovább olvasom >A trappista sajt fogyasztását ösztönző kampány indult
Az Agrárminisztérium (AM) és az Agrármarketing Centrum (AMC) is csatlakozott…
Tovább olvasom >