Orbán Viktor már kedden hátradőlhet az élelmiszerinfláció alakulása miatt
Az idei év júliusában várhatóan jelentősen csökken az inflációs mutató Magyarországon, és ez nem okoz meglepetést a gazdasági elemzők számára. A magyar infláció már hosszú ideje a legmagasabb az Európai Unióban, ami komoly kihívás elé állítja az országot. Az infláció csökkenésének fő oka az élelmiszerek árának visszaesése, amihez hozzájárulnak a szezonalitás és a termelői árak csökkenése is. Az energia- és szállítási költségek csökkenése is pozitív hatást gyakorol az inflációs mutatóra. Emellett a forint erősödése a tavaszi és nyári hónapokban is hozzájárult az árindex kedvező alakulásához.

Alakulnak az árak
„Idén júliusban várhatóan szokatlanul nagymértékben csökken az inflációs mutató. Egyrészt ez a tavalyi magas bázisból fakad, mivel tavaly júliusban (egy hónap alatt) több mint két százalékkal drágult a fogyasztói kosár. Ezzel szemben idén júliusban várhatóan némi árcsökkenés következett be. A havi alapon 0,1 százalékos defláció elsődleges motorja az élelmiszerek áresése. Havi alapon ugyanis jelentős, 2-3 százalék körüli csökkenéssel számolok ebben a termékkörben”
– mondta az Indexnek Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.
A gazdasági elemzők szerint a kedvező inflációs mutatók mögött több tényező együttes hatása áll. Az élelmiszerpiac stabil állapota, a kedvező mezőgazdasági teljesítmény és a kormányzati intézkedések is hozzájárulnak az alacsony inflációhoz. A júliusi adatok alapján nemcsak a fő inflációs mutató, hanem a maginfláció is stagnálás körüli szintet mutathat, főként az élelmiszerek erős árcsökkenése miatt.
A következő hónapokban továbbra is folytatódhat az élelmiszerek árának visszaesése, azonban az üzemanyagok drágulása és a forint gyengülése negatív hatással lehet az árszínvonalra. Az elemzők úgy vélik, hogy az infláció mind a fő mutató, mind a maginfláció szintje 18 százalék alá eshet a következő időszakban.
A gazdasági helyzet figyelembevételével fontos, hogy a kormány és a gazdaság szereplői folyamatosan figyeljék az inflációs tendenciákat és szükség esetén intézkedéseket hozzanak az árstabilitás megőrzése érdekében. A jelenlegi adatok alapján láthatjuk, hogy az infláció visszafogása Magyarországon továbbra is kulcsfontosságú a gazdasági stabilitás és növekedés szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Komáromon túl olcsóbb az élet? – A magyar vásárlók tömegesen járnak Szlovákiába spórolni
Az Mfor.hu tesztje szerint a szlovákiai Komárom diszkontáruházaiban jelentős árkülönbségek…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május 19-től jön az új árrésstop a drogériákban – több ezer termék lehet érintett
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése szerint május 19-én hatályba lép a…
Tovább olvasom >Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >