Optimistán tekintenek 2017-re a vállalkozások
Történelmi csúcson vannak a vállalkozások várakozásai. Az adó- és járulékcsökkentési tervet követően a K&H kkv bizalmi index az elmúlt 12 év legmagasabb eredményét érte el, jelenleg 11 ponton áll. Az index történetének legmagasabb értékét leginkább a közterhek csökkenésére, a vállalkozásbarát gazdaságpolitikára és a javuló versenyhelyzetre irányuló pozitív várakozások eredményezték.
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait 2004 óta jelző K&H kkv bizalmi index elérte történelmi csúcspontját: 13 pontos emelkedést követően jelenleg 11 ponton áll. „A vállalkozások láthatóan optimisták a kormányzat gazdaságpolitikáját illetően, ugyanis a K&H kkv bizalmi index 12 éves rekordot ért el. Az eddig nem látott optimizmus fő mozgatórugója a felmérés előtt nem sokkal bejelentett adó- és járulékcsökkentés lehetett. Ezt mutatja, hogy a hangulatjavulás leginkább a közterhekre, a kormányzati gazdaságpolitikára és a versenyhelyzet javulására vonatkozó pozitív várakozásoknak köszönhető. Az index a 2011-es mélypontot követően trendszerűen növekszik, és történetében ez mindössze a harmadik alkalom, hogy értéke áttörte a nulla szintet” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztályvezetője.
versenyre felkészülni
Az index emelkedése főként annak köszönhető, hogy a vállalkozások az őket érintő közterhekkel kapcsolatban újabb pozitív irányú változásra számítanak. „Tovább nőtt az alacsonyabb közterhekkel kalkulálók aránya (29%), miközben az index történetében a legalacsonyabb értéket érte el azok aránya, akik a következő egy évben a jelenleginél magasabb adókkal és járulékokkal terveznek (14%)” – mondta el Kovács Viktor Zoltán. A közterhek kedvező alakulása mellett a kormányzat 2017-es intézkedéseivel kapcsolatban is derűlátók a kkv-k: a többség szerint (81%) semleges vagy pozitív hatással lesz az idei gazdaságpolitika a vállalkozás működésére nézve.
A cégek a versenyhelyzetben is javulásra számítanak, hiszen közel minden negyedik vállalkozás véli úgy, hogy idén lekörözi a konkurens cégeket. Erre nagy szükség lenne, hiszen a Világgazdasági Fórum legfrissebb, 2016-17-es versenyképességi rangsorában az eddigi legrosszabb eredményt érte el hazánk. A 138 országot összehasonlító jelentésben hat helyet visszaesve a 69. helyen szerepel Magyarország.
mérettől és ágazattól függetlenül szárnyal a bizalom
A bizalom minden árbevétel-kategóriában és ágazatban erősödött, ráadásul a várakozások – 12 év alatt most másodjára – szektortól és mérettől függetlenül is a pozitív tartományban vannak. Szokásos módon a középvállalkozások a legoptimistábbak, hangulatuk már egy éve stabilan a pozitív sávban van (26 pont), a kisvállalkozások bizalma jelenleg 14,5 ponton áll, és melléjük már a mikrovállalkozások is felzárkóztak (5 pont). A szektorok közül jelenleg az agrárium a legoptimistább (23 pont), amelynek hátterében feltehetően az idei rekord gabonatermés, és a november végéig megközelítőleg 118 milliárd forint egységes területalapú támogatási előleg kifizetése állhat.
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Pesszimista kereskedelmi szektor, a bővülés szándékával
Milyen hatások befolyásolják jelenleg a magyar kiskereskedelmi vállalatok működését? Hogyan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >