Opten: novemberben 44 százalékkal több cég szűnt meg, mint amennyi létrejött
Novemberben 2112 cégalapítás mellett 3033 cégtörlést tett közzé a cégbíróság, 44 százalékkal több cég szűnt meg, mint amennyi létrejött – derül ki az Opten elemzéséből.
Pertics Richárd, az Opten céginformációs szakértője az MTI-hez eljuttatott elemzésben kifejtette: a cégalapítások száma hónapról hónapra hektikusan változik, kifulladóban van a lassan egy éve tartó cégalapítási hullám.
A cégek számának csökkenése önmagában nem probléma – jelezte a szakértő. A cégszerkezet évek óta tisztul, a megmaradó cégek egyre aktívabbak, és összesített teljesítményük növekszik. A cégalapítási kedv visszaesése azonban a szakértő szerint a piaci optimizmus visszaesésére utalhat.
Hozzátette, a cégalapítások száma abszolút értékben még mindig magas, a cégek jelentős része azonban lemorzsolódik az első években. Ideális esetben egy egészséges cégszerkezetben az alacsony cégtörlési számot némileg meghaladó cégalapítási értéket produkálna a gazdaság – ismertette.
A cégek számának csökkenése általános, az építőipar és az energetika kivételével mindenhol jellemző. Arányaiban magas a lemorzsolódás a szennyvíz és hulladékgazdálkodásban (0,80 százalék a cégtörlési arány, az adminisztrációs ágazatokban (0,73 százalék), valamint a vendéglátásban (0,63 százalék).
A cégalapítás az építőiparban (0,76 százalék), az energetikában (0,74 százalék) és a pénzügyi szektorban (0,54 százalék) a cégek számához viszonyítva magas.
A novemberi céginformációs mutatók a cégszám csökkenése ellenére alapvetően pozitívak – emelte ki az Opten szakértője. Hozzátette: ugyanakkor az országos cégtörlési érték július óta folyamatosan nő, és bár mértéke még nem kritikus, megtöri a korábbi évek trendjét.
A cégalapítások száma azonban 1-2 éven belül újra a cégtörlések száma fölé kerülhet – vélte a szakértő, szerinte ezt erősíti meg az is, hogy novemberben 402 újonnan induló felszámolást tettek közzé, ami az egész év egyik legalacsonyabb értéke.
Az Opten-Cégfluktuációs Index (CFI, az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) novemberi értéke 11,29 százalék volt. A megyék közül Vas (7,72 százalék), Zala (7,80 százalék) és Győr-Moson-Sopron megyében (7,98 százalék) érte el a legjobb értékeket, a legrosszabbat pedig Jász-Nagykun-Szolnok (13,19 százalék), Baranya (13,35 százalék) és Somogy (14,19 százalék) megyében.
A fővárosban novemberben 1072 céget alapítottak, 1465 szüntettek meg, a felszámolások száma 153 volt, az Opten-CFI értéke 16,45 százalék volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Cégtrend 2024-ben: pozitívabb félév, de még mindig negatív üzenet
Az elmúlt öt év legalacsonyabb cégszámát idén júniusban regisztrálták. Az…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >