Opten: csökkenő cégszám – mi várható?
Az OPTEN adatai alapján az idei évben közel 32 ezer cég szűnt meg, és az éves csökkenés, a 21 ezer közeli alapítás miatt, lassan eléri a 11 ezret. Az új felszámolási, megszüntetési eljárások számának magas értéke és a gyenge alapítási kedv előrevetítik a cégszámcsökkenés fennmaradását. A cégtrendben is csökken a GDP-ben rosszabb teljesítményt nyújtó nemzetgazdasági ágakban működő cégek száma.
A legfrissebb KSH GDP jelentése szerint 2023 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest 0,9%-os növekedés volt. Ugyanakkor az előző év azonos időszakához képest a gazdaság teljesítménye 0,4%-kal elmaradt. Ennek oka főként az ipar és a piaci szolgáltatások, különösen a kereskedelem, valamint a tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység visszaesése volt.
A GDP csökkenése az OPTEN adatai szerint tükröződik a vállalati trendekben is a vállalkozások számának folyamatos csökkenésével. Ezt a tendenciát az egész év során tapasztaljuk. Az októberi tényadatok alapján a hónapban közel 800 céggel kevesebb működött, ami azt jelzi, hogy az éves csökkenés fokozatosan közelít a 11 ezerhez.
„A gazdaság aktuális állapotába betekintést enged a cégalapítások alakulása, amely tud egy iránytű lenni az eligazodásban. Várhatóan éves szinten is, de szezonálisan már biztos, hogy az elmúlt öt év legalacsonyabb cégalapítása jellemzi a cégtrendet. Ennek sok jelentése lehet, okozhatja az óvatosság, a kisebb kockázatvállalás, azaz a vállalkozók is látják, hogy a gazdasági környezetben erőteljesebb a kihívás jelenleg.”
– mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
A cégalapítások alacsony éves teljesítménye mellett – jelenleg alig 21 ezer felett – sajnálatos módon a cégmegszűnések száma is „kiemelkedően” magas, idén közel 32 ezer cég szűnt meg. A megszűnések az elmúlt öt év szezonális összehasonlításában aranyérmesek, de ha az elmúlt három év éves teljesítményét nézzük, még rosszabb a helyzet, mivel az idei 1-10 hónapban már meghaladta azok számát.
A cégtrendben a jogilag lezárt megszűnések jelennek meg az aktuális cégszám meghatározásánál, azonban a vállalkozások a legtöbb esetben már ezt megelőzően befejezik a tevékenységüket. Izgalmas ezt a területet vizsgálni, amennyiben a cél, hogy a tényleges tevékenységet végzőket lehessen látni vagy megbecsülni, és annak a hatását előre jelezni a cégtrendben. Az eljárás alá eső vállalkozások hamarabb befejezik az esetek többségében a gazdasági tevékenységüket, így azok az eljárások adnak támpontot, amelyek során a tevékenységet alapvetően befejezik az eljárás kezdetekor vagy korlátozott az az eljárás alatt. Ebben a megközelítésben nagyító alá leginkább az újonnan indított végelszámolásokat, kényszertörléseket és azokat az új felszámolási eljárásokat szükséges figyelembe venni, ahol a felszámolást nem előzte meg valamilyen más cégjogi eljárás (pl. kényszertörlés). Az új felszámolási eljárások 80-90 %-át az idei évben kényszertörlési eljárások előzik meg, ezért a jövőt tekintve az új kényszertörlési eljárások szolgálnak pontosabb becsléssel. Az aktuálisan termelő, szolgáltató tevékenységet folytatók változását megközelítően meghatározza az aktuális alakulások és az előzőek szerinti új eljárások különbözete.
A KSH adatai és megállapításai a cégtrendben is visszatükröződnek. A tevékenységbe belépők és kilépők – előzőek szerint megállapított – egyenlege a tevékenységet végzők csökkenését mutatja az idei évben a megjelölt nemzetgazdasági ágakban, akik sokkal nagyobb arányban részesednek abból, mint amennyit az összes cégszámból képviselnek.
„Az 1-10 havi egyenlege a tevékenységet végzőknek azt mutatja, hogy a következő időszakra már van egy negatív áthúzódás – közel 6 ezer vállalkozás –, ami előrevetíti a cégszámcsökkenés további fennmaradását a későbbiekben, ha a cégalapítási kedv nem javul jelentősen. A cégalapítási kedvet a gazdasági környezet erőteljesebb javulása hozza magával, de lehet, hogy erre még egy kicsit várni kell.”
– mondta Alföldi Csaba céginformációs szakértő.
Az új felszámolási eljárások száma továbbra sem csitult, októberben is közel 2 ezer új eljárás indult. Az éves 1-10 hónap új felszámolási eljárásszám meghaladta a 18 ezret, az eddig ismert novemberi értékkel már a 19 ezret is, így valószínűsíthető, hogy novemberrel a 20 ezer átlépésre kerül.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) októberi értéke átlagosan 10 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten–CFI Csongrád-Csanád, Békés és Bács-Kiskun vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Somogy és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye produkálta.
Opten – CFI vármegyénként, 2023. október
*Újonnan indult eljárások
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >