Magazin: Öldöklő verseny a borpiacokon
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek piacainak tendenciáit.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy az őszi árpa és a búza betakarításával a legtöbb gazdálkodó már végzett, a pontos, országos terméseredményekre még várni kell. De a piaci szereplők nyilatkozataiból kiderül, hogy a vásárlók tartósan nyomott árakra számítanak, ezért árajánlataikkal kivárnak. Az AKI adatai alapján Magyarországon az étkezési búza tonnánkénti termelői ára 43 ezer forint, a takarmánybúzáé 41 ezer forint, a takarmánykukoricáé pedig 53 ezer forint volt július 15–21. között.
A magyar gabonatermés értékelése szempontjából fontos tudni, hogy az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) legfrissebb nemzetközi kitekintésében az egy hónappal korábbi előrejelzéséhez képest 3,5 millió tonnával lefelé korrigálta a búza globális kínálatát a 2013/2014. gazdasági évre. Az intézmény a világ 2013/2014. gazdasági évi kukoricatermését 960 millió tonnára, minden eddiginél nagyobbra jelezte.
***
A FranceAgriMer (Mezőgazdasági Termékek Nemzeti Hivatala, Franciaország) 1998 óta vizsgálja 15 ország erősségeit és gyengeségeit a borágazatban, amit egy versenyképességi tényezővel (pontszám) fejeznek ki. Ez a tényező többek között a termelési potenciálra, a talaj- és az éghajlati tényezőkre, a piac elvárásaira, az ágazat szervezettségére és további jellemzőkre adott pontok összessége. A legfrissebb elemzés szerint az elmúlt években felgyorsult a verseny a piaci szereplők között, Franciaország piaci pozíciói gyengültek.
A FranceAgriMer versenyképességi tényezője alapján sorrendben Olaszország, Franciaország és az USA foglalja el az első három helyet. Olaszország és Franciaország megőrizte korábbi pozícióját, ugyanakkor az USA 2008 óta jelentős fejlődésen ment keresztül, és 2011-re elérte a harmadik helyet. Olaszország és Franciaország teljesítményét értékelve elmondható, hogy Franciaország a bor megtermelt mennyiségét tekintve megelőzte Olaszországot, ugyanakkor Olaszország sokkal jobban teljesített az exportpiacokon a vizsgált időszakban. Az USA a harmadik helyezését elsősorban jelentős bortermelésének köszönheti, ugyanakkor az exportpiacai továbbra is csak néhány országra korlátozódnak. Spanyolország, Argentína, Chile, Ausztrália és Portugália voltak az USA legnagyobb versenytársai. Spanyolország az egyetlen, ahol 2010-ben és 2011-ben pozícióvesztés történt.
***
Magyarországon a fiatal bika termelői ára nem változott jelentősen 2013 júniusában az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A vágótehén ára 6 százalékkal csökkent, ugyanakkor a vágóüszőé több mint 1 százalékkal emelkedett júniusban. A KSH adatai szerint Magyarország élőmarha-exportja 19 százalékkal csökkent, míg élőmarha-importja nem változott jelentősen az idei esztendő első négy hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A nemzetközi piacon értékesített élő szarvasmarha fele Törökországba, Ausztriába és Görögországba került
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >