Októberi teaárak: miért lett ilyen drága a magyarok kedvenc forró itala?
A teafogyasztási szokásokra az infláció és az alapanyagok áremelkedése jelentős hatással volt, a dráguló élelmiszerek ugyanis a tea mellett a hozzáadott ízesítőket – például a citromot és a mézet – is érintették. Az akácméz ára, amely 2019-ben még 3490 forint volt, mára közel megduplázódott, 2024 őszére pedig ismét az egekbe szökött a citrom ára is: szeptemberre kilója 1310 forintra emelkedett – írja a Pénzcentrum.
Csökkenő teafogyasztás
A teafogyasztás mennyisége az elmúlt években drámaian csökkent. 2019-ben a magyarok átlagosan 19,5 dkg teát fogyasztottak évente, ami 98-195 filternek felel meg. Ez a szám 2021-re 12,9 dkg-ra csökkent, 2022-ben pedig már csak 14 dkg-ra emelkedett vissza. Ezt a mennyiséget 1993 óta nem látták ilyen alacsonyan.
Mennyibe kerül egy bögre tea 2024 őszén?
A teázás ma már sokak számára megterhelő kiadás lett. A KSH adatai szerint 2024 szeptemberében egy doboz koffeinmentes gyümölcstea átlagosan 725 forintba került, az Earl Grey dobozára 684 forint, a fekete teából készült gyümölcstea doboza pedig 674 forint. Mindez azt jelenti, hogy egy egyszerű kancsó tea elkészítése, amely tartalmaz két filtert, fél citromot és némi mézet, ma már átlagosan 227 forintba kerül – 29%-kal többe, mint 2021 őszén.
Mit tehetünk a magas árak ellen?
Bár a tea luxuscikké vált sok háztartásban, vannak trükkök, amelyekkel a teázás költségei csökkenthetők:
- Akciók keresése: Érdemes figyelni a szupermarketek akcióit, és ha látunk kedvezményes áron dobozos teát, érdemes nagyobb mennyiséget vásárolni. Akár 2000 forintot is megtakaríthatunk éves szinten.
- Sajátmárkás termékek: Sok áruházlánc saját márkás teái ugyanolyan minőségűek, mint a drágább márkák termékei, mégis alacsonyabb árkategóriába tartoznak.
- Egészségpénztári vásárlás: Drogériákban néhány gyógytea egészségpénztári megtakarításból is megvásárolható, ami hasznos lehet a légúti fertőzések szezonjában.
- Citrompótló használata: A citrom árának emelkedésével gazdaságos alternatíva lehet a citrompótló használata. Bár a friss citrom C-vitamin-tartalma nagyobb, a citrompótló is tartalmazhat hasznos tápanyagokat. Fontos, hogy ne tegyük a forró teába, mivel a C-vitamin magas hőmérsékleten lebomlik.
A teafogyasztás növelheti a komfortérzetet és támogatja a gyógyulást a hideg hónapokban, azonban az egyre magasabb árak miatt sokak számára már luxusnak számít. A költséghatékony vásárlási megoldásokkal viszont az idei ősszel és télen is élvezhetjük a forró italok nyújtotta kellemes pillanatokat.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: a rendszeres mézfogyasztás az élhetőbb jövőért tett lépés
A rendszeres mézfogyasztás az élhetőbb jövőért tett fontos lépés –…
Tovább olvasom >A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >