Tovább nőtt a szálláshelyek vendégforgalma
Októberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 19,8 százalékkal emelkedett, a belföldi vendégek által eltöltötteké 6,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Együttvéve 6,7 százalékkal nőtt a szálláshelyek forgalma – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 14,7 százalékkal nőtt.
A külföldivendég-forgalom nagymértékű változása a 2015. októberi bázisadatokkal magyarázható, tavaly októberben a migránsválság hatására ugyanis visszaesett a külföldivendég-forgalom, ezzel párhuzamosan a belföldi kereslet bővült – írta a KSH.
Idén októberben az egy évvel ezelőttihez képest a külföldi vendégek száma 19, az általuk eltöltött vendégéjszakáké közel 20 százalékkal, 1 millió 182 ezerre bővült. A külföldivendég-éjszakák száma mindegyik turisztikai régióban nőtt. Számottevően, több mint ötödével bővült a forgalom Dél-Alföldön (37 százalékkal), Közép-Dunántúlon, és Észak-Magyarországon (26-26 százalékkal), Nyugat- (23 százalékkal) és Dél-Dunántúlon (22 százalékkal).
A legfontosabb küldő országok közül Németország, az Egyesült Királyság, Csehország, Ausztria, Olaszország és Oroszország esetében jelentősen, 10-34 százalék között bővült a vendégéjszakában mért vendégforgalom. Az Egyesült Államokból érkező vendégek az előző évihez hasonló számú éjszakát töltöttek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.
A belföldi vendégek száma 3,6, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 6,1 százalékkal, 948 ezerre csökkent. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom – a Budapest-Közép-Duna-vidék régió kivételével – mindegyik turisztikai régióban visszaesett, főként Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon.
A szállodák szobakihasználtsága 3,8 százalékponttal, 59,7 százalékosra nőtt októberben.
A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 14,7 százalékkal 37,8 milliárd forintra nőtt. Ezen belül a szállásdíjbevétel 17 százalékkal 22,6 milliárd forintra, az egyéb bevétel 12 százalékkal 7,5 milliárd forintra, a vendéglátás bevétele szintén 12 százalékkal 7,8 milliárd forintra emelkedett.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 15 százalékkal kevesebbet költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, októberben 1844 egység fogadott el pihenőkártyát, 1,1 milliárd forint értékben. Viszont az első tíz hónapban a kártya felhasználási értéke 3,0 százalékkal nőtt, a vendégek összesen 16,1 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
Az idén az első tíz hónapban a szálláshelyek 5,9 százalékkal több, összesen 24,2 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 5,3 százalékkal (12,1 millió), a belföldiek 6,4 százalékkal több (12,1 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 1,9 százalékponttal, 57,2 százalékra emelkedett az első tíz hónapban. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 7,9 százalékkal magasabb, 341,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Két korsóval a túlélésért – így zárták a 2024-es évet a hazai kisüzemi sörfőzdék
A hazai kisüzemi sörpiac szereplői 2024-ben többnyire növekvő árbevételről számolhattak…
Tovább olvasom >További cikkeink
A balatoni gasztronómia új szintje
Fajsúlyos változás előtt áll a balatoni vendéglátás és szakképzés: a…
Tovább olvasom >Stabilan tartja magát a SZÉP-kártya – még ha nem is a Balatonnál
Bár kissé csökkent a népszerűsége, a SZÉP-kártya továbbra is a…
Tovább olvasom >Ragyogás – A nap videója
A profi ízkompozícióival már számos szakmai díjat elnyert ausztrál Black…
Tovább olvasom >