Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent az euróövezet gazdasági teljesítménye a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékei alapján.
A felmérés előzetes adatainak az értékelése alapján a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat egyaránt magában foglaló kompozit index októberre vonatkozóan a várt 49,8 pont helyett 49,7 pontra emelkedett a szeptemberi 49,6 pontos hét havi mélypontról.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítménye csökkenésének mértékét, 50 pont feletti értéke pedig erősödésének mértékét számszerűsíti.
Az euróövezeti kompozit BMI már a második egymást követő hónapban tartózkodik 50 pont alatt. Augusztusban még 51,0 ponton állt az értéke.
Az októberi feldolgozóipari BMI a várt 45,1 pont helyett annál kedvezőbb, 45,9 pontos, öt hónapja a legkedvezőbb értékre emelkedett a szeptemberi 45,0 pontról.
A szolgáltatóipar teljesítménynövekedésének mértéke viszont októberben mérséklődött, a várt 51,5 pont helyett február óta a legalacsonyabb érték, 51,2 pont lett a szeptemberi 51,4 pont után.
Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza szerint megrekedni tűnik a gazdasági növekedés az euróövezetben, mivel a gazdaság teljesítménye már a második hónapja csekély zsugorodást mutat.
„A feldolgozóiparban tapasztalható folyamatos visszaesést a szolgáltatási szektor teljesítményének csekély növekedése csak részben tudta ellensúlyozni”
– fogalmazott. Megjegyezte egyúttal, hogy egyelőre nem világos, hogy a közeljövőben további romlás vagy javulás várható.
„Az euróövezet szolgáltatási ágazatai továbbra is növekednek, de csak szerény mértékben, ami hozzájárul ahhoz, hogy a tágabb értelemben vett gazdaság a stabilitás közelében maradhasson. Sokra azonban a közeljövőben nem lehet számítani. A szolgáltatói ágazatokban működő vállalatok új megrendelései csökkennek, megrendelésállományuk pedig már hat hónapja folyamatosan csökken. 2021 eleje óta először fordult elő, hogy a szolgáltatási szektorban szinte leállt a munkaerő-felvétel”
– fejtette ki.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >