OKSZ: sok vállalkozást ellehetetlenítene a vasárnapi nyitvatartás száz százalékos pótléka
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a 100 százalékos vasárnapi pótlék sok vállalkozás számára lehetetlenné tenné a vasárnapi nyitvatartást, sokakat pedig arra kényszerítene, hogy más költségeket faragjanak le, így a cafeteria is áldozatul eshet.
A szervezet pénteki MTI-hez eljuttatott közleményében kiemeli: a vasárnapi pótlék 100 százalékos mértéke 50-60 milliárd forint terhet jelentene, és számos vállalkozás nem tudná kifizetni.
Az OKSZ az ágazat valamennyi munkavállalóit és munkaadóit képviselő szervezeteinek egyeztetése alapján lát lehetőséget arra, hogy közösen megvizsgálják, hol célszerű megváltoztatni a vasárnapi munkavégzés szabályait.
Mint írták, az elmúlt napokban több indítvány jelent meg arról, hogy 100 százalék legyen a vasárnapi pótlék a munkaadók javaslatára, ugyanakkor az ágazat munkaadói szervezetei – ÁFEOSZ és a KISOSZ – eddig nem hoztak nyilvánosságra olyan állásfoglalást, hogy milyen módon javasolják megváltoztatni a vasárnapi munkavégzés feltételeit.
A jelenlegi számítások szerint az 50 százalék vasárnapi pótlék terhe 25-30 milliárd forint. Mivel 2015-ben jelentősen emelkedtek a bérek a kereskedelemben, az OKSZ szerint az alkalmazottak végül visszakapták a vasárnapi pótlékot, a zárva tartási szabályok ellenére is. Közölték: a vasárnapi zárva tartás időszakában kizárólag az öt szabadon választható – közöttük a négy adventi – vasárnapon volt kötelező a 100 százalékos pótlék, minden más esetben – például a benzinkút, piac, vásár – csak 50 százalékot kellett fizetni, tehát kétféle pótlékot írtak elő a jogszabályok.
Az április 16-án hatályba lépett, a régi szabályoknak megfelelő előírások alapján 50 százalék a vasárnapi pótlék, ugyanúgy, mint régebben. A Kúria állásfoglalása alapján azonban a bevásárlóközpontoknál ez nem kötelező, mivel azok rendeltetésük szerint tarthatnak nyitva vasárnap, ugyanúgy, mint például a vendéglátóhelyek, ahol ugyancsak nincs vasárnapi pótlék. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megszólalt a MOHU a visszaváltási limit kapcsán
A MOHU október 26-tól 5000 forintra mérsékelte az italcsomagolások visszaváltásánál…
Tovább olvasom >Megvannak az idei Fenntarthatóság szimbóluma verseny nyertesei
A Trade magazin ötödször hirdette meg a Fenntarthatóság szimbóluma pályázatot.…
Tovább olvasom >Az OKSZ optimista a kötelező akciózás kivezetése kapcsán
Július elseje óta Magyarországon megszűnt a kötelező bolti akciózás, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >