OKSZ: a fogyasztás idén eléri a tavalyi szintet
A kiskereskedelmi fogyasztás eléri idén az előző évi szintet, a második félévben egyes területeken túl is lépheti; ezt az előrejelzést erősítik meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerdán.
A KSH szerdai közlése szerint az idén májusban 2,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest a naptárhatástól megtisztított és a kiigazítatlan adatok szerint egyaránt. Az első korrigált adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,9 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,9 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,5 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene.
A kereskedelmi szövetség szerint az élelmiszerpiacot még mindig fékezi az infláció, az élelmiszerárak májusban 3,4 százalékkal, az élvezeti cikkek árai 5,1 százalékkal nőttek. Az üzemanyagok fogyasztása áprilist követően májusban is felfelé húzta a mérleget, a nagy értékű bútorokból, műszaki cikkekből viszont még mindig kevesebb fogyott, mint egy évvel ezelőtt.
Ugyanakkor az alacsony infláció miatt éves szinten a reálkeresetek előreláthatóan 2 százalékkal nőhetnek, a reáljövedelmek hasonlóképpen emelkedhetnek. A rezsicsökkentés is pénzt hagy a zsebekben, bár a legkisebb jövedelműek körében jelentős a rezsitartozás is – fejtette ki közleményében az OKSZ.
A szervezet kitért arra is: a kereskedők körében élénk figyelem kíséri az online-kassza adóhatósági bekötésének menetét. Már korábban is érkeztek olyan jelzések, hogy a pénztárgéppel vagy a nyugtaadással ügyeskedő vállalkozások jobban odafigyelnek a szabályszerű működésre, mert az adóhatóság a pénztárgépek bekötését követően az ellenőrzések során nyilván figyelni fog az elmúlt időszakok teljesítésére is. A gyakoribb nyugtaadás azonban a forgalmi adatokban nem különíthető el, így értéke nem mérhető – közölte a szövetség.
A költségvetési kimutatások szerint a költségvetés fogyasztáshoz kapcsolt adóbevételei az év első öt hónapjában elmaradtak a tavalyi szinttől, de júniusban már nőtt az áfabevétel – áll az OKSZ közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >