Felsőfokú szakképzés indul Gödöllőn ökotermesztésből
Ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztés felsőfokú szakképzés indításának előkészületei kezdődtek meg a gödöllői Szent István Egyetemen – közölte a munkát összefogó egyetemi oktató, Matthew Hayes az MTI-vel.
Tájékoztatása szerint a kétéves képzést várhatóan 2013-ban indíthatják el. A tantárgyak között ökológiai ismeretek, talajtan, földművelés, öntözés, gazdaságtervezés, marketing is szerepel majd. A tananyagot francia, holland, angol és spanyol partnerintézmények bevonásával dolgozzák ki, s gyakorlati kézikönyv is készül, amely útmutatóul szolgál biokertészet beindításához – tette hozzá az egyetem Babavölgyi Biozöldség Tangazdaságának a vezetője.
Az évek óta Magyarországon élő angol szakember kiemelte, hogy ezen országokban már évtizedes múltra tekint vissza az ökológiai gazdálkodás oktatása – a vetésforgó alkalmazása, a vegyszermentes termesztés, a zöldtrágya felhasználása, a tápanyag-utánpótlás ismeretei –, míg itt a környezetgazdálkodási agrármérnöki képzésen belül mindössze egy tantárgyként szerepel az összetettebb tudást igénylő téma.
Véleménye szerint a Kárpát-medence adottságai jó alapul szolgálnak az ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztés szélesebb körű elterjesztésére. Mint hozzátette, az országban jelenleg csupán mintegy 150 ezer hektáron termesztenek vegyszermentesen zöldséget, holott ennek a többszörösére is lehetőség lenne. Most körülbelül 700 családnak ad megélhetést ez a termesztési mód.
A tananyag összeállítása érdekében a gödöllői egyetem a külföldi társintézmények professzorait meghívta egy november elején tartandó tanácskozásra – közölte Matthew Hayes. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >