Offenzívába kezd a gabonapiac összeomlása előtt a Magyar Agrárkamara
Levélben hívja fel az unió mezőgazdasági főbiztosának, Gráf József agrárminiszternek és az európai termelők legnagyobb érdekvédelmi szervezeteinek a figyelmét a magyar gabonahelyzet tarthatatlanságára a Magyar Agrárkamara.
A Magyar Agrárkamara a Fisher-Boel uniós biztos asszonynak írt levélben rögzíti, hogy noha idén 25 százalékkal kevesebb kalászos gabona termett Magyarországon a tavalyinál, a Budapesti Értéktőzsdén az augusztus és szeptemberi átlagárak 15-25 százalékkal alacsonyabbak a tavalyinál, és a szabadpiaci árak is hasonló értékeket mutatnak. Az alacsony gabonaárakon csak kevés üzletkötés történik, így a kalászos termés nagy része mozdulatlanul a termelők tárolójában van. Tekintettel arra, hogy a tagállamoknak gabonagazdaságuk piaci támogatására nincs lehetőségük, ugyanakkor az áru piacra jutása mielőbb szükséges, a Magyar Agrárkamara arra kéri Mariann Fischer Boel biztosasszonyt, hogy mielőbb intézkedjen a gabonaexport régiós támogatása, a tenger nélküli országok fuvarköltségei egy részének ellentételezése és a gabonaimport-kedvezmények ideiglenes felfüggesztése ügyében.
Gráf József figyelmét arra hívja fel az Agrárkamara, hogy ismételten vizsgálja meg a tárolás támogatának lehetőségét, az állami vállalatokon keresztül történő gabonafelvásárlást, és kezdeményezzen intézkedéseket az Európai Bizottságnál.
A harmadik levében pedig az európai termelők nagy szervezetei, a COPA és COGECA elnökét kérte a Magyar Agrárkamara, hogy támogassák a gabonaexport támogatására és a kedvezményes import felfüggesztésére vonatkozó kérelmet.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >