OECD: felgyorsult a G20-ak árukereskedelmének a növekedési üteme a negyedik negyedévben
A negyedik negyedévben felgyorsult a világ húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő globális gazdasági erőcentruma árukereskedelmének szezonálisan kiigazított növekedési üteme dollárban kifejezve. A növekedéshez hozzájárult a nyersanyagok, beleértve az energiahordozók magas ára is – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapjára csütörtökön felkerült összegzésben.
A G20-országokból származó áruexport a december végével záródott három hónapban 3,4 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, miközben az import 5 százalékkal emelkedett. A felülvizsgált adatok szerint a harmadik negyedévben az export 1,5 százalékkal, az import 0,9 százalékkal nőtt.
A negyedik negyedévben az Egyesült Államok áruexportja 7,1 százalékkal, importja 5,9 százalékkal, Nagy-Britanniáé 3,2 százalékkal, illetve 5,3 százalékkal, az Európai Unió árukivitele 2,3 százalékkal, behozatala 5,1 százalékkal nőtt. Kína exportja 4,6 százalékkal, importja 0,9 százalékkal, Japáné pedig 0,5 százalékkal, illetve 2,2 százalékkal emelkedett.
Az előzetes adatok alapján a G20-ban a szolgáltatások kereskedelme is bővült a negyedik negyedévben: az export 2,5 százalékkal, az import pedig 2,4 százalékkal a harmadik negyedévvel összevetve. A bővülés üteme ugyanakkor lassult, a harmadik negyedévben ugyanis a kivitel még 3,8 százalékkal, a behozatal pedig 3,5 százalékkal nőtt. A szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó adatok jelenleg csak a G20-országok alig több mint fele esetében állnak rendelkezésre.
A G20-ba Argentína, Ausztrália, Brazília, az Egyesült Királyság, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Kanada, Kína, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok, Törökország, Franciaország, a Dél-Afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Japán és az Európai Unió tartozik.
Kapcsolódó cikkeink
Jelentős magyar előrelépés a globális minimumadó szabályozás terén
Magyarország is elnyerte az átmeneti QDMTT Safe Harbour státuszt. A Gazdasági…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >Az élelmiszerárak emelkedése a szeptemberi 3,7 százalékról 3,9 százalékra gyorsult októberben az OECD-ben
Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD)…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >