OECD: felgyorsult a G20-ak árukereskedelmének a növekedési üteme a negyedik negyedévben
A negyedik negyedévben felgyorsult a világ húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő globális gazdasági erőcentruma árukereskedelmének szezonálisan kiigazított növekedési üteme dollárban kifejezve. A növekedéshez hozzájárult a nyersanyagok, beleértve az energiahordozók magas ára is – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapjára csütörtökön felkerült összegzésben.
A G20-országokból származó áruexport a december végével záródott három hónapban 3,4 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, miközben az import 5 százalékkal emelkedett. A felülvizsgált adatok szerint a harmadik negyedévben az export 1,5 százalékkal, az import 0,9 százalékkal nőtt.
A negyedik negyedévben az Egyesült Államok áruexportja 7,1 százalékkal, importja 5,9 százalékkal, Nagy-Britanniáé 3,2 százalékkal, illetve 5,3 százalékkal, az Európai Unió árukivitele 2,3 százalékkal, behozatala 5,1 százalékkal nőtt. Kína exportja 4,6 százalékkal, importja 0,9 százalékkal, Japáné pedig 0,5 százalékkal, illetve 2,2 százalékkal emelkedett.
Az előzetes adatok alapján a G20-ban a szolgáltatások kereskedelme is bővült a negyedik negyedévben: az export 2,5 százalékkal, az import pedig 2,4 százalékkal a harmadik negyedévvel összevetve. A bővülés üteme ugyanakkor lassult, a harmadik negyedévben ugyanis a kivitel még 3,8 százalékkal, a behozatal pedig 3,5 százalékkal nőtt. A szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó adatok jelenleg csak a G20-országok alig több mint fele esetében állnak rendelkezésre.
A G20-ba Argentína, Ausztrália, Brazília, az Egyesült Királyság, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Kanada, Kína, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok, Törökország, Franciaország, a Dél-Afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Japán és az Európai Unió tartozik.
Kapcsolódó cikkeink
Az OECD és a GVH közös Versenyügyi Oktatóközpontja kiemelt szerepet tölt be a régió versenyhatóságainak fejlesztésében
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági…
Tovább olvasom >Jelentős magyar előrelépés a globális minimumadó szabályozás terén
Magyarország is elnyerte az átmeneti QDMTT Safe Harbour státuszt. A Gazdasági…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >További cikkeink
A fenntartható vásárlásért kampányol a SPAR Szlovéniában
Szlovéniában újabb lépést tett a SPAR a fenntarthatóság felé vezető…
Tovább olvasom >Évente közel 40 különböző kereskedőnél vásárolnak az amerikai fogyasztók
A Circana friss kutatása szerint az amerikai háztartások egy éven…
Tovább olvasom >A HELL ENERGY is reagált az energiaitalra vonatkozó új szabályra
A magyar Országgyűlés döntése értelmében mostantól Magyarországon törvény tiltja a…
Tovább olvasom >