OECD: A fejlett államok növekedése lassul
A 33 fejlett országot tömörítő OECD átlagában 2,8-ról 2,3 százalékosra módosul a jövő évre szóló GDP-növekedési előrejelzés, a tartósan magas munkanélküliség és a kritikus szintekhez közeli államadósságok miatt. A szervezet szakértői 2,5 százalékos növekedést várnak jövőre Magyarországtól.
˝A fejlett gazdaságokat jellemző visszafogottságot az OECD a válság óta tartósan magas munkanélküliséggel és az orbitális méretűre nőtt államadósságok, költségvetési hiányok lefaragására tett előkészületekkel – magyarul megszorításokkal – magyarázza. A gazdaságélénkítésre elköltött ezermilliárdok stimuláló hatása elszállt, most az állami takarékoskodásé a főszerep, aminek viszont nincs növekedésösztönző hozadéka” – érvel jelentésében a párizsi székhelyű szervezet, s két évet ad arra, hogy ebből a mini hullámvölgyből fenntartható fejlődési pályára álljon az OECD egésze.
A fejlett ipari országokat sújtó problémák kezelése nehezebben halad, és ez a gazdasági növekedésüket is negatívan befolyásolja – állapítja meg az OECD, amely legújabb előrejelzésében 2,3 százalékosra faragta le a 2011-es évre szóló növekedési mutatóját, míg júniusban még 2,8 százalékos GDP-bővülést jövendöltek. A vezető gazdaságok közül az optimizmus az Egyesült Államoknál mérséklődött a legnagyobb mértékben, ott 3,2-ről 2,2 százalékra módosították előrejelzésüket az OECD szakértői. Az euróövezet megítélése az adósságválság miatt már korábban sem volt túl pozitív, itt 1,8-ről 1,7 százalékra korrigálták a nemzeti össztermék (GDP) gyarapodását.
A GDP növekedés terén az OECD nem osztja a Matolcsy György-féle kincstári optimizmust, és a 2011-es költségvetési törvényjavaslatban szereplő 3 százalékos plusz helyett csak 2,5 százalékra tartja képesnek a magyar gazdaságot. Az inflációt viszont 2,9 százalékra várják, szemben a kormány 3,5 százalékos várakozásával és a jegybank 3 százalékos inflációs céljával.
Európa vezető gazdasága, Németország fejlődése a meghatározó Magyarország számára, hiszen exportunk zöme ide irányul és számos ottani cégnek vagyunk a beszállítói. Németország idei növekedése 3,5 százalékos, ez 2011-re 2,5 százalékra esik vissza, ám a jelentés szerint a beruházási hullám erős marad, az Ázsiába irányuló kivitel fellendülése miatt a nettó export is jelentős többletet mutat majd, miközben az újraegyesítés óta a legmagasabb szintre nő a foglalkoztatottság, s a belső fogyasztás is új erőre kap – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >