Objektív értékítélet: A márkaerősítés kényszere

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 03. 06. 00:52

A MagyarBrands az elmúlt években komoly pozíciót vívott ki magának a márkaelismerések rendszerében, és talán e sikernek is köszönhető, hogy több, a hazai márkákra fókuszáló rendszer került kialakításra. A Super­brands keretet biztosított a Magyar­Brands bevezetéséhez és felépítéséhez, a MagyarBrands pedig a maga szegmentációjával hozzájárul a Superbrands erősítéséhez – a kettő között egyfajta kiegészítő dinamika áll fenn.

 Dr. Salgó István Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért elnöke Business Superbrands Szakértői Bizottság elnöke


Dr. Salgó István
Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért elnöke
Business Superbrands Szakértői Bizottság elnöke

Az elmúlt években egyértelműen erősödött a magyar termék mobilizáló ereje. Ez nem kis részben azzal magyarázható, hogy az elmúlt évek gazdasági változásai közepette erőteljesebb hangsúly helyeződik a hazai vállalkozások és márkák megerősítésére. Ez a folyamat a magyar termék értékét is nagymértékben növelte. Ugyan a fogyasztói döntésekben (legalábbis a háztartási szegmensben) a válság tovább erősítette az ártényező szerepét, de a hazai termékek vonzereje is jobban előtérbe került, amit jól tükröz a hirdetésekben is tapasztalható, erre való hivatkozások sűrűsödése is.

Meggyőződésem, hogy a legjobbak között is vannak különbségek. Ha egy szélesebb körű véletlenszerű felmérést is készítenénk a legerősebb magyar márkanevekről, valószínűsíthetően előre borítékolni lehetne egy viszonylag stabil élbolyt. A zsűritagok persze nem egy véletlenszerű felmérésben vesznek részt, hanem szakmai ismereteik alapján tudatos és rendszerezett döntést hoznak, ekként egyértelműen adódik a különbségek kihangsúlyozása. Így különösen abban az esetben, ha komplexebb kritériumok is előtérbe kerülnek, markáns különbséget lehet tenni a márkák között, jól tükrözve ezzel azt a szelekciót, amit a piac egyébként ténylegesen meg is tesz.

A gazdasági életben, ha ágazatonként eltérő mértékben is, de gyorsuló változásokat tapasztalunk. Persze ahhoz, hogy ezeket a piaci változásokat meg is tudjuk ragadni, az is kell, hogy ne csak az adott pillanat márkapozícióit, hanem a dinamikát is értékeljük.

A válság minden gazdasági szereplőt komoly kihívás elé állított. A kereslet és az árbevétel csökkenése a vállalkozásokat komplex reagálásra kényszerítette, amelynek keretében új vagy megújított termékekkel kellett előállni, új piacokat kellett szerezni és persze a költségeket is az új körülményekhez kellett igazítani. Ez a helyzet, valamint a gazdasági közeg változásai, a hazai termelés iránti igény erősödése számos magyar márkát megerősített.

Kapcsolódó cikkeink