Nyugták új korszaka: már elérhető az e-pénztárgép, 2026-tól kötelező lesz
2026. szeptember 1-jétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni – beleértve azokat is, akik eddig nem tartoztak ebbe a körbe, például a szépségiparban dolgozókat vagy az ingatlanügyletekkel foglalkozókat. Az új korszak első lépése már megtörtént: 2024. július 1-jétől minden vállalkozás önkéntesen elkezdheti használni az új e-pénztárgépet, amennyiben rendelkezik okostelefonnal – közölte Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az InfoRádióban.
A digitális nyugtaadás célja kettős: egyrészt a gazdaság további fehérítése, másrészt egyszerűbb, kényelmesebb és olcsóbb megoldás biztosítása a vállalkozók és a fogyasztók számára. Az államtitkár szerint a korábbi, papíralapú nyugtaadás mára technológiailag és adminisztratív szempontból is idejétmúlt. Jelenleg egyetlen nyugta kiállítása nagyjából 10 forintos költséggel jár, amit az új rendszerre való áttéréssel megspórolhatnak a vállalkozások.
A rendszer lényege, hogy a nyugtákat nem fizikai formában, hanem digitálisan, egy NAV-applikáción keresztül lehet kiállítani. A vásárló a telefonjára érkező alkalmazásban visszakeresheti az összes vásárlását, így könnyebbé válik a garanciális vagy szavatossági jogok érvényesítése. A digitális megoldás egyúttal papírmentes is, így környezetbarátabb alternatívát kínál.
Az e-pénztárgéphez egy kis nyomtató is csatlakoztatható, így igény esetén fizikai nyugta is adható. A fejlesztés nem áll meg itt: 2028-tól azok a vállalkozások, amelyek továbbra is online pénztárgépet használnak, egy hardveralapú megoldásra állnak át. A kormány várakozásai szerint ez a két lépcsőzetes áttörés jelentős változást hoz a magyar gazdaság átláthatóságában és a fogyasztói jogérvényesítésben egyaránt.
A 2013-ban bevezetett online pénztárgéprendszer óta több mint 20 százalékponttal javult az áfarés Magyarországon. Az e-pénztárgép ennek a folyamatnak a következő, digitálisan fejlettebb szintje, amely szélesebb vállalkozói körre terjed ki, és még nagyobb betekintést nyújt a gazdasági tevékenységekbe a NAV számára – tette hozzá Gerlaki Bence.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: a SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója
A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén…
Tovább olvasom >NGM: a kormány mindent megtesz a kiskereskedelmi forgalom további növelése érdekében
A kormány töretlenül azon dolgozik, hogy a családok több pénzből…
Tovább olvasom >Továbbra is kapnak támogatást a kisboltok és kiskocsmák
Fókuszban a vidék Magyarországa, a kormány a Magyar Falu Program…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >A Lidl a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványt támogatja
A Lidl Magyarország immár hat éve segíti a Heim Pál…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >