Nyomkövető rendszer követi az illegális dohánytermékek mozgását
Új uniós nyomonkövetési rendszer lépett életbe hétfőn, amely az egyes árukon elhelyezett egyedi azonosító segítségével ismeri fel a nem törvényes úton előállított, vagy az ellátási láncba jogszerűtlenül bekerült dohánytermékek unión belüli mozgását – közölte az Európai Bizottság.
Vytenis Andriukaitis, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa elmondta, az új rendszer arról is gondoskodik, hogy a dohánytermékek megfeleljenek bizonyos biztonsági követelményeknek az által, hogy minden egyes csomagot legalább ötféle eredetiséget igazoló elemmel kell ellátni.
A nyomonkövetési rendszert, valamint a biztonsági előírásokat a tagállamoknak a cigaretta és a cigarettadohány esetében május 20-ig kellett bevezetniük, az összes többi dohánytermék esetében a határidő 2024. május 20. Az új jelölések kiadásáért felelős szervezet létrehozásáért a tagállamok felelősek. Amennyiben ezt még nem tudták teljesíteni, a rendszer működése érdekében átmenetileg más tagállamok azonosítói szolgáltatásait használják – közölte az uniós biztos.
A dohányzás továbbra is a korai elhalálozás legfőbb okai között szerepel az Európai Unióban. A dohánytermékek illegális kereskedelme megkönnyíti a cigarettához és egyéb dohánytermékekhez való hozzáférést többek között a gyermekek és a fiatalok számára is. A dohány tiltott kereskedelme továbbá az adóbevételek esetében minden évben több millió euró veszteséget okoz a tagállamok számára – tájékoztatott az uniós bizottság. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet
Kedden hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely véget vethet…
Tovább olvasom >Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >