NTAK – A turisztikai ágazat legnagyobb digitális fejlesztése
2016-ban – Európában az elsők között – ismerte fel a Magyar Turisztikai Ügynökség, hogy az adatvezérelt ágazatirányításhoz, a felelős döntéshozatal támogatásához, az egyes szektorok célzott fejlesztéséhez, a versenyképesség növeléséhez pontos, naprakész adatokra van szükség.
A 2019-ben elindult Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ egy olyan digitális platform, amely lehetővé teszi, hogy valós időben legyen látható az ország összes szálláshelyének, valamint az adatszolgáltatásban érintett vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók anonim, forgalmi statisztikai adatai.
Az NTAK adatok felhasználásával elemezhetővé válik a piaci környezet, érthetővé válnak a szektorban végbemenő folyamatok, láthatóvá válnak a különböző turisztikai trendek, így minden korábbinál gyorsabban tud reagálni az ágazat a turizmust érintő külső környezeti, vagy társadalmi változásokra.
Ezentúl az NTAK adatok további adatforrássokkal (mobilcella, bankkártya, online kassza, social media listening, Google-keresések elemzése) kiegészülve jelentős szerepet játszanak az ország, illetve egyes desztinációk, turisztikai szegmensek népszerűsítését célzó hazai és nemzetközi marketingkampányok tervezésében és a hatékonyságuk mérésében. A beérkezett részletes adatok alapján látható, hogy egy adott küldőpiacon milyen a Magyarországra érkezők területi, korcsoport szerinti megoszlása, mennyit költenek, mely térségeket, városokat preferálják, ami alapján az eddigieknél nagyságrendekkel hatékonyabb, differenciált, célzott marketing tevékenység végezhető a külpiacokon.
Az NTAK-nak emellett markáns szerepe van a turisztikai ágazat fehérítésében is, hiszen az MTÜ és a KSH mellett a területileg illetékes önkormányzatok és a NAV is rálát a számukra releváns adatkörökre. Ezért is volt kiemelten fontos, hogy a szálláshely-szolgáltatókat követően a vendéglátó üzletekkel és a turisztikai attrakciókkal is bővüljön az adatszolgáltatói kör.
Fontos hangsúlyozni, hogy az NTAK működését jogszabályi környezet határozza meg, nemzetközi példák alapján, a turisztikai szakma érdekvédelmi szervezeteinek bevonásával került fejlesztésre és bevezetésre.
Az NTAK adatai segítik a vállalkozásokat!
Az MTÜ mindig is elkötelezett volt a tekintetben, hogy az NTAK adatokat a szolgáltatók felé is visszamutassa, hiszen az ő üzleti döntéseiket is nagymértékben támogatják a releváns statisztikai adatok.
Ennek megfelelően tavaly az MTÜ az ágazati igényeket figyelembe véve továbbfejlesztette a szálláshely-szolgáltatók számára létrehozott visszamutató felületét, és megalkotta az NTAK Iránytűt. Az online felületen a szálláshelyek a bevételi és kapacitás adatok mellett lekérdezhetik az előfoglalási adatokat és a vendégforgalmi és a küldőpiaci információkat is, sőt, az egyes szolgáltatók eredményeiket össze is vethették más települések szálláshelyeinek átlagolt teljesítményével. Az aggregált adatok támpontot adnak az üzleti tervezéshez, az árképzéshez, valamint a marketing és értékesítési aktivitások összeállításához. A szolgáltatók így célirányosan, stratégiai szellemben tervezhetnek, döntéseik hatása pedig nagyobb pontossággal mérhető. Mindezek hozzájárulhatnak működésük optimalizálásához és fejlesztéseik racionalizálásához, ami jelentősen növelheti piaci versenyképességüket.
Az MTÜ elkötelezett abban is, hogy a hazai vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók is lekérdezhessék majd az üzleti tervezésüket támogató releváns statisztikai mutatókat.
Az NTAK adatszolgáltatói körének bővítése
Az adatszolgáltatói kör 2023-as, szakaszos bővítésének javaslatát a környezeti, gazdasági helyzetre reagálva, az iparági szereplőkkel egyeztetve fogalmazta meg az MTÜ. Ennek értelmében július 1-jétől az NTAK-ba történő adatok szolgáltatására és továbbítására kizárólag csak a legnagyobb vendéglátó üzletek üzemeltetői és turisztikai attrakciók működtetői kötelesek, azok, amelynek 2022. évi nettó árbevétele szolgáltatási helyenként meghaladta a 100 millió forintot. Ők saját vendéglátó vagy jegykezelő szoftvereiken keresztül tehetnek ennek eleget, ám ezen vállalkozások döntő többsége korábban is használt szoftvert az értékesítéshez.
2024. január 1-jétől a 12–100 millió forint közötti nettó árbevételt elért turisztikai vállalkozások is bekapcsolódnak majd az adatküldésbe, és akkortól tulajdonképpen láthatóvá válik szinte a teljes turisztikai ökoszisztéma gazdasági teljesítménye. A 12-50 millió forint közötti nettó árbevételt elért vendéglátó üzlet és turisztikai attrakció üzemeltetőket az MTÜ a VENDÉGEM Vendéglátás és VENDÉGEM Attrakció szoftverekkel is támogatja a digitális átállásban, így ők az ingyenesen elérhető szoftverekkel is eleget tehetnek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek egy vendéglátó üzletben, illetve szolgáltatási helyen. Bár a nettó 12 millió forint árbevételt el nem érő szolgáltatóknak számára nem lesz kötelező az adatszolgáltatás, de az MTÜ javasolja, hogy hosszú távon ők is álljanak át a szoftveres értékesítésre. Az üzleti tervezéshez, a versenyképesség erősítéséhez nélkülözhetetlen, az NTAK Iránytűn keresztül számukra visszamutatott adatokhoz ugyanis így férhetnek hozzá.
A regisztráció lépéseivel és az adatszolgáltatással kapcsolatban minden fontos információ elérhető az info.ntak.hu oldalon, és bármely adatszolgáltató fordulhat a 0-24 órás, telefonon és e-mailben is elérhető ügyfélszolgálathoz, vagy a Tourinform irodák munkatársaihoz, akik akár személyesen is segítségükre állnak.
Az NTAK eredményei
Az NTAK szálláshely-szolgáltatók számára kötelező 2019-es bevezetése óta − a KSH és a NAV számaival szemben − kiderült, hogy nem 1.200, hanem 1.706 panzió van az országban, valamint előkerült több, mint 10.000 magánszálláshely is. Négy évvel ezelőtt, a szálláshelyek közül nagyjából 3-4 ezer használt szoftvert, ez a szám mára 45 ezerre nőtt, közül 70% naponta küld adatot az NTAK-ba. Az NTAK eredményeként kivezetésre kerülhetett a papír alapú vendégkönyv, és mára a szálláshely-szolgáltatói szektor teljesen átállt a digitális értékesítésre.
Az NTAK adatszolgáltatás egyik kiemelt eredménye a szálláshely-szolgáltató szektort illetően, hogy míg korábban nem lehetett pontos képet kapni a szektor aktuális teljesítményéről, ma pontosan tudható, hogy például az elmúlt hétvégén melyik országból érkezett hazánkba a legtöbb turista, hogy hány százalékuk szállt meg 4 csillagos hotelben, és hogy mennyit költöttek a szálláshelyeken.
A 2023. július 1-jétől minden turisztikai szolgáltató számára kötelezővé váló NTAK regisztrációval pedig létrejött az ágazat összes működő szolgáltatójáról valós adatokat tartalmazó kataszter.
A július 1-jétől az NTAK-ba érkező vendéglátói forgalmi adatok turisztikai jelentősége pedig, hogy láthatóvá válnak a vendéglátás árbevétel adatai, tudható lesz mennyi az átlagos kosárérték a vendéglátásban, mennyi időt töltenek az emberek a vendéglátóhelyeken, milyen típusú termékeket fogyasztanak, milyen eseményeken, hányan vesznek részt. Megismerhetők lesznek a fogyasztói szokások: az italfogyasztási trendek például segíthetik a nemzeti borfogyasztás ösztönzését, míg az ételfogyasztási szokások detektálása hozzájárul a vendéglátás-oktatás és a szakácsképzés fejlesztéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >