Növényvédelmet segítő intelligens alkalmazást fejlesztett a Syngenta
Hazánkba is megérkezett a Syngenta legújabb digitális fejlesztése, a Cropwise Protector. Az agronómiai döntéseket segítő platform azonnal használható elemzéseket és javaslatokat készít, emellett betegség-előrejelzés, határszemle és okospermetezés funkciói vannak.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/01/Cropwise_protector-sajto_1132_637-300x169.webp)
(Fotó: Syngenta)
„A világ vezető agrárvállalatként a Syngenta számára stratégiai cél, hogy olyan innovatív megoldásokat fejlesszen, amelyek segítik partnereinket az eredményes gazdálkodásukban. Egy gazdaság életében a növényvédelem tervezése, koordinációja, időzítése és a kezelések megfelelő adminisztrációja nagy kihívást jelent a szakemberek számára. A fenntartható és jövedelmező növénytermesztés egyik alapköve, hogy a növényvédelem a leghatékonyabb módon, szakmai adatokkal alátámasztott legyen. Ezt a kihívást vettük alapul, amikor elkezdtük a Cropwise Protector hazai adaptációját és tesztjét több mint 30 hazai üzemben az elmúlt szezonban”, ismertette Heicz Péter, a Syngenta Dél-Kelet Európa agronómiai innovációiért felelős vezetője. Mint kifejtette: a Cropwise Protector minden funkciója szervesen kötődik az üzem működéséhez. A táblaszintű, őszi búza betegség-előrejelzés mellett a növényvédelmi munkákban résztvevő szakemberek megfigyeléseit, adatgyűjtését, döntéseit és kommunikációját összefogó határszemle applikáció is helyet kapott. A platform a táblák műholdképeinek megjelenítését teszi lehetővé a Cropwise Imagery rendszerrel. Emellett a növényvédelmi munkát támogató tervező és adminisztrációt végző funkciók is helyet kaptak benne.
A Protector egyik legütősebb része az őszi búza táblaszintű betegségmodell, amely 5 napos előrejelzést nyújt a legfőbb betegségekre
Ez nemcsak az időjárási adatokat gyűjti, hanem figyelembe veszi a talajtípust, az előveteményt, a vetés és a kelés idejét, valamint a termesztett fajta betegségek iránti fogékonyságát is. Így teljesen gazdaságra és adott táblára szabott ajánlásokat kaphat a gazdálkodó a kezelések időzítésére, javíthatja a kezelések hatékonyságát és növelheti a termésátlagot. A rendszer a hamarosan újabb szántóföldi kultúrákkal, őszi árpával és napraforgóval bővül majd.
A határszemle és az idővonal applikáció a csapaton belüli kommunikációt segíti
Az okoseszközökön is elérhető határszemle a kijuttatásban résztvevők számára hatékonnyá és áttekinthetővé teszi a növényvédelmi folyamatokat és a hozzá tartozó adatokat. A táblák folyamatos nyomon követésében nyújt hatékony segítséget a Sentinel 2-es rendszer műholdas képek megjelenítése, amely aktuális képet ad a növényállomány fejlődéséről, változásáról és lehetővé válik segítségével az esetleges negatív behatások – például technológiai hiba, talajfolt – javítása. Az okospermetezés funkcióval a szakemberek éves növényvédelmi terveket készíthetnek és nyomon követhetik azt. A rendszer segítségével feladatot, avagy munkautasítást adhatnak és a permetezés végrehajtását követően egyszerűen adminisztrálhatják a növényvédelmi kezelést. Ezek az adatok ezután szerves részét képezik a permetezési naplónak. Egy új digitális rendszer bevezetése egy gazdaságba mindenki számára tanulási folyamat, így a Syngenta szakértői személyes konzultációkkal segítik a Cropwise Protector használatának elsajátítását az üzemben.
Kapcsolódó cikkeink
Kétéves összevetésben 180 százalékkal nőtt az okostelefonos fizetésekhez köthető forgalom
Tíz hónap alatt 469 milliárd forintnál többet költöttek a K&H-sok…
Tovább olvasom >Kétéves összevetésben 180 százalékkal nőtt az okostelefonos fizetésekhez köthető forgalom
Tíz hónap alatt 469 milliárd forintnál többet költöttek a K&H-sok…
Tovább olvasom >Hasznos funkcióval bővült a Nébih növényvédő szer-keresője
Nagy segítséget nyújthat a támogatást igénylő gazdálkodóknak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >