Novemberben tovább emelkedett a GKI konjunktúraindexe

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 11. 24. 06:43

Novemberben tovább emelkedett a GKI konjunktúraindexének (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A csaknem töretlen emelkedés mintegy másfél éve tart, s utoljára négy és fél éve volt ilyen magasan a konjunktúraindex értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. (www.gki.hu) által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint októberhez képest az üzleti bizalmi index emelkedett, a fogyasztói viszont stagnált.

Az üzleti szférán belül a szolgáltatások kivételével minden ágazatban optimistábbá vált a hangulat. Az ipari cégek elsősorban a termelési kilátásokat látták sokkal kedvezőbbnek. Az előző háromhavi termelés megítélése kissé gyengült, a rendelésállományoké javult, de ezen belül az exportrendeléseké enyhén romlott. Jövőre a beruházási szándék némi erősödést mutat. Az előző három hónap termelési színvonalának megítélése az építőiparban is romlott, miközben a várakozások összességében pozitívabbak lettek. A rendelésállományt viszont kedvezőbbnek látták a válaszolók. A kereskedelmi bizalmi index értéke – az októberi erőteljes növekedést követően – novemberben jóval lassabb ütemben ugyan, de tovább emelkedett. Az eladási pozíció megítélése romlott, a rendelésekre vonatkozó várakozások javultak, míg az átlagos készletszintet kisebbnek érezték a válaszolók. A szolgáltatói bizalmi index értéke novemberében nem változott az előző hónaphoz képest, lényegében a nyári szinten stagnál. Az üzletmenet megítélése kissé gyengült októberhez képest, az elmúlt és következő időszakra várt forgalomé viszont emelkedett.

Az áremelési és foglalkoztatási törekvések ágazatonként eltérően alakultak. Az iparban és a kereskedelemben az áremelési szándék köre és mértéke is csökkent. Az építőiparban még mindig a csökkenő árakra számítók vannak többségben. A szolgáltatók közül viszont többen számítottak árnövekedésre, mint csökkenésre. Erősödött a fogyasztók inflációs várakozása. A foglakoztatási szándék az iparban és a szolgáltatók körében rosszabb lett, az építőiparban és a kereskedelemben viszont javult, s csökkent a fogyasztók munkanélküliségtől való félelme is. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése minden ágazatban javult, kivéve az építőipart, ahol érezhetően romlott. Ebből a szempontból továbbra is az építőipar a legpesszimistább ágazat. A fogyasztók is rosszabbnak érezték a gazdaság egészének helyzetét.

A GKI fogyasztói bizalmi indexe novemberben tartotta az októberben elért négy és fél éves rekord szintet (hibahatáron belüli mértékben csökkent). A lakosság októberhez képest kissé rosszabbnak gondolta saját pénzügyi helyzetének jövőbeli alakulását. A következő egy évben várható megtakarítási képesség megítélése viszont valamelyest javult, miként a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségéről alkotott vélemény is (főleg a távolabbi jövőre vonatkozóan).

Kapcsolódó cikkeink