Tovább csökkentek a világpiaci élelmiszerárak
Novemberben csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított árindex 0,5 százalékkal, 175,8 pontra süllyedt az előző havi 176,6 pontról.
A tavaly novemberi 171,9 ponthoz képest azonban így is 3,9 ponttal volt magasabb az index, ami 2,3 százalékos áremelkedést takar.
A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
Novemberben jelentősen drágult a cukor, a gabonafélék és a növényi olajok ára pedig mérsékelten emelkedett, miközben a húsfélék ára enyhén, a tejtermékeké pedig drasztikusan csökkent.
A havi szintű csökkenésben nagy szerepe volt annak, hogy a tejtermékek ára 4,9 százalékkal esett. A vaj, a sajt és a tejpor iránti kereslet egyaránt csökkent, mivel a tejtermelés növekedése enyhítette a készletek szűkössége miatti aggodalmakat. A tejtermékek árindexe havi szinten 4,9 százalékkal, 204,2 pontra esett, de éves összevetésben 9,54 százalékkal volt magasabb.
A cukorárindex 4,5 százalékkal, 212,7 pontra nőtt, de így is 26 százalékkal marad alatta a tavaly novemberi augusztusi 287,1 pontnak. A világpiaci árakat támogatta, hogy Brazília exportja csökkent. Felerősödtek azok az aggodalmak is, hogy a nyersolaj árának emelkedése arra ösztönözheti a cukornádtermelőket, hogy inkább etanolt állítsanak elő a cukornádból, mint cukrot.
A gabona árindex 0,26 százalékkal, 153,1 pontra kúszott fel, és 8,27 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi 141,4 pontot. Az indexet a rizsárak 1,1 százalékos emelkedése tolta felfelé.
A húsfélék ára enyhén csökkent novemberben, a húsárindex 0,1 ponttal, 173,2 pontra esett, míg tavaly novemberben még lejjebb, 163,3 ponton állt.
A növényi olaj- és zsírfélék árindexe 1,2 százalékkal, 172,2 pontra, kilenchavi csúcsra nőtt novemberben, de így is alacsonyabb az egy évvel korábbi 175,6 pontnál. Drágult a szója-, a repce- és a napraforgóolaj, míg a pálmaolaj ára csökkent a vártnál nagyobb malajziai készleteknek köszönhetően.
A FAO meredeken, októberhez képest 13,4 millió tonnával, 2627 millió tonnára emelte globális gabonatermelési előrejelzését, ami túlnyomórészt azt tükrözi, hogy az Egyesült Államokban az eddig becsültnél nagyobb lesz a kukoricahozam, ráadásul Indonéziában jelentősen nőtt a kukorica vetésterülete.
A világ teljes gabonafogyasztását a 2017/18-as szezonban 2599 millió tonnára becsülik a szakértők. A raktárkészletek rekordnagyságra, 726 millió tonnára gyarapodhatnak, ezen belül a búza- és a kukoricatartalék is rekordszintet érhet el. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Fiatalok az agrár-élelmezési szektorban a FAO kutatása szerint
„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben” címmel tette közzé ma az…
Tovább olvasom >Biotechnológia és vízgazdálkodási mérnöki szakon végeztek az idei FAO ösztöndíjasok
Ez a sokszínű közösség nemcsak a mezőgazdasági oktatás globális jelenlétének…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszahívja az irodába dolgozóit a Starbucks
Szigorítja a Starbucks a hibrid munkavégzés szabályait: októbertől a vállalat…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >