Növekvő tranzakciók: az elektronikus fizetések új lendületet kaptak 2024 második negyedévében
Az év első negyedévében tapasztalt szezonális visszaesés után 2024 második negyedévében ismét növekedésnek indult a POS-terminálok forgalma és a lebonyolított tranzakciók száma – derül ki az OTP Bank legfrissebb adataiból. Éves összehasonlításban a forgalom 6,6%-kal, míg a tranzakciók száma 9,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A növekedés ugyan némileg elmarad a korábbi évek hasonló időszakában tapasztalt mértéktől, ami elsősorban a lakosság óvatos költekezésére vezethető vissza, annak ellenére, hogy a reálbérek dinamikusan emelkedtek.
Dinamikusan terjed a mobil POS-megoldás

Egyre többen fizetnek mobillal
A SimplePay Telefonos POS-megoldás népszerűsége továbbra is gyorsan növekszik. Az elfogadóhelyek száma, ahol a kereskedők mobiltelefonjukat használják terminálként, 23%-kal bővült, míg az így végrehajtott tranzakciók száma 250%-kal, a forgalom pedig közel 170%-kal emelkedett az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ezzel párhuzamosan a hagyományos POS-terminált igénybe vevő vállalkozások száma is 11,5%-kal növekedett.
Hideg Noémi, az OTP Bank Kártyaelfogadás Szolgáltatás és ATM menedzsment vezetője a Pénzcentrumnak elmondta a szezonális vendéglátóhelyek, strandok és a turizmus beindulása jelentős szerepet játszott az elektronikus fizetések forgalmának emelkedésében. A tranzakciók számának gyorsabb növekedése a forgalomhoz képest arra utal, hogy egyre többen használják bankkártyájukat kisebb összegű vásárlásokhoz is, ami az egyre csökkenő készpénzhasználat jele.
Optimista kilátások az év hátralévő részére
Az OTP Bank szakértői optimistán tekintenek az év hátralévő részére, különösen az építőipar és az ingatlanpiac beindulásának hatásai miatt. A nyári hónapok után további növekedést várnak a vásárlásokban és az elektronikus fizetések terén, így a negyedik negyedévben akár két számjegyű növekedés is várható mind a forgalom, mind a tranzakciók számában.
Az elektronikus fizetések terjedése és a készpénzhasználat csökkenése hosszú távon is pozitív hatással lehet a magyar gazdaságra, különösen a kiskereskedelem és a szolgáltató szektor területén. Az OTP Bank adatai azt mutatják, hogy a fogyasztók egyre inkább bíznak az elektronikus fizetések biztonságában és kényelmében, ami tovább erősítheti ezt a trendet a jövőben.
Kapcsolódó cikkeink
Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele
A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a…
Tovább olvasom >Groupama Biztosító-OTP Bank: a magyar családok átlagosan több mint félmillió forintot költenek külföldi nyaralásra
A magyar családok átlagosan több mint félmillió forintot költenek külföldi…
Tovább olvasom >Display 2.0 – így néz ki a jövő bolttere
Okoseszközzé válik a bolti display – derült ki a Shop!…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6, a májusit 0,1 százalékkal haladták meg
2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >Tempósabbá vált az infláció
A drogéria termékeknél a vártnál mérsékeltebb árcsökkenés volt júniusban, emellett…
Tovább olvasom >Rekorderedmény és nemzetközi növekedés a Pek-Snack Csoportnál
Rekordszintű, 12,7 milliárd forintos árbevétel mellett 2,5 milliárdos EBITDA-nyereséggel zárta…
Tovább olvasom >