Növekedett az alkatrészforgalom
2025 első hónapjaiban a mezőgazdasági gépforgalmazás lassabb ütemben indult. Az elmúlt évek nehézségei miatt – az aszály, az alacsony terményárak, az orosz–ukrán háború, a kamatkörnyezet alakulása – a magyar gazdák vásárlóereje és gépbeszerzési hajlandósága alacsonyabb, mint korábban volt. Sokan inkább megvárják az új pályázati kiírásokat, illetve a már beadott pályázatok elbírálását, ami további késedelmet jelent.
A gépforgalmazás ismételt növekedéséhez a pályázatok mellett a gazdálkodás eredményessége is mindenképpen szükséges. A korábbi trend a pályázatok megjelenését és elbírálását követően fog megváltozni. Bár a precíziós pályázat idei elhalasztása bizonytalanságot okozott, az idei év mégis bizakodásra adhat okot, a gazdálkodók továbbra is nyitottak a fejlesztésekre. A szakemberek szerint a támogatás géppiacra gyakorolt pozitív hatása várhatóan nem 2025-ben, hanem inkább 2026-ban valósul meg.
Az új gépek forgalma idén márciusig 5 százalékkal csökkent a 2024. I. negyedévihez viszonyítva, viszont az alkatrész-értékesítés 19 százalékkal növekedett
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 37,6 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2025. január–március időszakban. Ez a forgalom 5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi eladásoktól, és a 2019. évi gépértékesítéshez hasonlóan alakult. A támogatási források rendelkezésre állásától függő új gépek értékesítése mellett az alkatrészeladás viszont az elmúlt években folyamatos emelkedést mutat. A gépek egyre bonyolultabbá válnak, az alkatrészeknél csereperiódusok vannak, egyre jelentősebb a szervízigény. A javítás a digitális beállításokat és szoftverfrissítéseket is magában foglalja. A gazdálkodók 23,7 milliárd forintot fordítottak a gépek üzemeltetéséhez, javításához szükséges alkatrészek beszerzésére idén márciusig, ami 19 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
Visszaszerezheti elvesztett exportpiacait a magyar dinnye a termelői érdekképviseletek szerint
Visszaszerezheti exportpiacait a magyar dinnye, a 175 ezer tonnásra becsülhető…
Tovább olvasom >Nagy István: a magyar kormány nem nézi tétlenül a kialakult aszályhelyzetet
A magyar kormány nem nézi tétlenül a soha nem látott…
Tovább olvasom >OMME: méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez
A tavaszi és nyári időszakban megszaporodnak a méhraj észlelések, és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >33 milliárd forint maradt a MOHU-nál a visszaváltatlan palackok után – de nem profitálhatnak belőle
A 2024-es év első felében közel 33 milliárd forint bevétele…
Tovább olvasom >