Nőtt Németország exportja decemberben
Nőtt Németország exportja decemberben. A kínai és amerikai viszonylatban tapasztalt erőteljes forgalom jól jött a legnagyobb euróövezeti gazdaságnak, amelynek teljesítményét visszafogja a koronavírus-járvány terjedését akadályozó zárlatok elrendelése.
A német statisztikai hivatal (Destatis) kedden közzétett előzetes adatai szerint decemberben az előző hónaphoz képest, szezonális és naptári hatással kiigazítva a kivitel értéke 0,1 százalékkal, 107,3 milliárd euróra nőtt. Elemzők 1,0 százalékos csökkenésre számítottak a novemberben mért 2,3 százalékos emelkedés után.
A behozatal értéke 0,1 százalékkal, 91,3 milliárd euróra csúszott vissza. Elemzők jóval erősebb, 1,1 százalékos csökkenésre számítottak a novemberi 5,4 százalékos emelkedés után.
A nyers adatok szerint a tavalyi év utolsó hónapjában Németország exportja 100,7 milliárd eurót, importja pedig 85,9 milliárd eurót tett ki, ami éves összehasonlításban 2,7 százalékos, illetve 3,5 százalékos emelkedést jelent.
A kereskedelmi mérleg többlete a nyers adatok szerint 14,8 milliárd euróra rúgott decemberben. A szezonálisan és naptári hatással kiigazított többlet 16,1 milliárd euró volt, valamivel kisebb az elemzők által várt 16,3 milliárd eurónál.
A folyó fizetési mérleg egyenlege 28,2 milliárd eurós többletet mutatott decemberben az előző havi 21,2 milliárd euró után. 2019 decemberében 25,3 milliárd eurót tett ki a többlet.
A tavalyi egész évben a kivitel értéke 9,3 százalékkal 1204,7 milliárd euróra süllyedt, a behozatalé pedig 7,1 százalékkal, 1025,6 milliárd euróra esett vissza. A kereskedelmi mérleg 179,1 milliárd euró többlettel zárta az évet, míg a folyó fizetési mérleg 236,2 milliárd eurós többletet mutatott. Egy évvel korábban, 2019-ben a kereskedelmi mérleg 224 milliárd, a folyó fizetési mérleg pedig 244,8 milliárd eurós többlettel zárt.
A Németországban készült termékek legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok volt tavaly még úgy is, hogy az export értéke 12,5 százalékkal, 103,8 milliárd euróra esett vissza. A második helyezett Kína esetében 0,1 százalékkal, 95,9 milliárd, míg a harmadik helyre kerülő Franciaország esetében 14,6 százalékkal, 91,0 milliárd euróra csökkent ez az érték. Az importot tekintve Kína a legnagyobb partner, 5,6 százalékkal, 116,2 milliárd euróra nőtt az ázsiai országból behozott termékek értéke. A második helyezett Hollandia 9,6 százalékkal kevesebb, 88,4 milliárd euró, a harmadik helyezett Egyesült Államok pedig 5,0 százalékkal kevesebb, 67,8 milliárd euró értékben exportált javakat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >Németországban digitális együttműködésbe kezdett a Lidl és a Disney+
A Lidl Németországban digitális partnerségre lépett a Disney+-szal, amely november…
Tovább olvasom >További cikkeink
Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >