Nőtt az euróövezeti BMI
Fenntartható gazdasági növekedés kialakulására utal az euróövezetben a kompozit beszerzésimenedzser-index szeptemberi értéke a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet szerdán közzétett kimutatásában.
Az előzetes értékkel megegyező 56,7 pont, négy havi csúcs lett a szolgáltatóipari és feldolgozóipari adatokat magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) szeptemberi végleges értéke.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A mutató már az 51. egymást követő hónapja áll a gazdasági teljesítmény növekedését tükröző értéken. A harmadik negyedévi 56,0 pontos átlag azonban elmarad a második negyedévi 56,6 ponttól.
A legnagyobb teljesítménynövekedést szeptemberben a német gazdaság produkálta az 57,7 pontos kompozit BMI alapján. Írországban 57,6 pont, Franciaországban 57,1 pont, Spanyolországban 56,4 pont, Olaszországban 54,3 pont lett a szeptemberi kompozit BMI.
Franciaország 57,1 pontja külön említést érdemel, mivel több mint hat éve, 2011 májusa óta a legnagyobb növekedési lendületet tükrözi.
A szeptemberi BMI alapján az euróövezeti GDP 0,7 százalékos negyedéves növekedésére lehet következtetni – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. Hozzátette: az euróövezeti megrendelések hat éve legnagyobb mértékű növekedésétől felpörgetve indul neki a negyedik negyedévnek. A gazdasági növekedés a felmérés tanúsága szerint egyre szélesebb alapokra támaszkodik és a vállalati nyereségesség mellett a foglalkoztatás javulásának és a kereslet növekedésének köszönhetően szerte a régióban egyre fenntarthatóbb szerkezetet vesz fel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >GDP-növekedésre várva: bizonytalan helyzetben talpra álló magyar gazdaság
2025 második felére várható, hogy a magyar gazdaság növekedése erőteljesebben…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >