Nőtt az euróövezet külkereskedelmi többlete
Augusztusban az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetnek a többlete, az Európai Uniónak pedig a hiánya növekedett a világ többi részével folytatott áruforgalomban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett kimutatásából.
Az Eurostat első becslése szerint augusztusban az euróövezet 19 tagállamának áruexportja az egy évvel korábbihoz képest 8 százalékkal 160,3 milliárd euróra emelkedett, az import pedig 4 százalékkal 141,9 milliárd euróra.
Az euróövezetnek a világ többi részével folytatott áruforgalmának a mérlege 18,4 milliárd euró többletet mutatott az idén augusztusban a 2015 augusztusi 11,2 milliárd euró többlet után.
Az euróövezeti országok közötti kereskedelmi forgalom 121,6 milliárd euró volt az idén augusztusban, 6 százalékkal magasabb a tavalyinál.
A január-augusztusi periódusban az euróövezet exportja az előző évihez képest egy százalékkal 1335,3 milliárd euróra, az import pedig három százalékkal 1156,6 milliárd euróra csökkent. Az euróövezeti országok közötti kereskedelmi forgalom az előző évivel közel megegyező 1117,4 milliárd euró volt.
Az Európai Unió 28 tagállama augusztusban 136,5 milliárd euró értékben exportált javakat a világ többi részébe, 3 százalékkal nagyobb értékben az egy évvel korábbinál. Az import augusztusban éves bázison 8 százalékkal 143,9 milliárd euróra emelkedett.
Az Európai Unió augusztusi külkereskedelmi mérlege 7,4 milliárd euró deficitet mutatott az egy évvel korábbi 1,7 milliárd euró deficit után. Az EU 28 tagállama közötti árukereskedelmi forgalom augusztusban 228,5 milliárd euró volt, hat százalékkal magasabb a 2015 augusztusinál.
A január-augusztusi periódusban 1130,2 milliárd euró áruexportot bonyolított az Európai Unió a külvilággal, 4 százalékkal kisebb értékben az egy évvel korábbinál. Az import pedig 3 százalékkal 1117,3 milliárd euróra csökkent. Az EU így 12,9 milliárd euró kereskedelmi mérlegtöbbletre tett szert az év első nyolc hónapjában, kisebbre az egy évvel korábbi 29,1 milliárd eurós többletnél. Az Európai Unió 28 tagállama január-augusztusban 2035,1 milliárd euró árukereskedelmi forgalmat bonyolított egymással, egy százalékkal többet az előző évinél.
Az Európai Unió Egyesült Államokkal folytatott árukereskedelmének mérlegtöbblete az idén január-augusztusban 74,2 milliárd euró volt, kevesebb az egy évvel korábbi 80,2 milliárd eurónál. Az export 3 százalékkal 238,3 milliárd euróra, az import 1 százalékkal 164,1 milliárd euróra csökkent.
Kínával szemben január-augusztusban 113,2 milliárd euró hiány alakult ki az árukereskedelmi forgalomban, kisebb az egy évvel korábbi 114,4 milliárd euró hiánynál. Az uniós kivitel 3 százalékkal 109,0 milliárd euróra, az export 2 százalékkal 222,2 milliárd euróra csökkent.
Oroszországgal az év első nyolc hónapjában 29,1 milliárd hiány alakult ki a külkereskedelmi forgalomban a 2015 megfelelő időszakában létrejött 46,8 milliárd euró hiánnyal szemben. Az EU az idén 46,0 milliárd euró értékben exportált és 75,1 milliárd euró értékben importált javakat oroszországi viszonylatban. Az export 5 százalékkal, az import 21 százalékkal csökkent az előző évihez képest.
Az Eurostat adatai szerint Magyarország január-augusztusban 60,1 milliárd euró értékben exportált és 55,1 milliárd euró értékben importált javakat. Az export három százalékkal, az import két százalékkal növekedett a jelzett időszakban az egy évvel korábbihoz képest.
Az árucikkek külkereskedelmi mérlege így 4,9 milliárd euró többletet mutatott az egy évvel korábbi 3,8 milliárd euró többlet után. Az EU-tagországokkal folytatott árukereskedelem többlete az év első nyolc hónapjában 6,3 milliárd euróra emelkedett az egy évvel korábbi 5,5 milliárd euróról, míg a világ többi részével folytatott külkereskedelmében Magyarország 1,4 milliárd euró deficitet ért el az idén és 1,7 milliárd euró deficitet 2015 első nyolc hónapjában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog…
Tovább olvasom >Lengyel kormányfőhelyettes: az EU-Mercosur együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: a gazdák nem akadályai, hanem partnerei a zöld átállásnak
Az európai gazdákra nem akadályként, hanem nélkülözhetetlen partnerként kell tekinteni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >