Nőtt az élelmiszerexport
2010. január-júliusban a kivitel mennyisége 17, a behozatalé 15 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi bázisidőszakhoz képest. Folyó áras adatokból számítva az export forintértéke 14, az importé 12 százalékkal bővült; euróban ez a növekedés 21, illetve 18 százalék volt. A külkereskedelmi mérleg többlete 847 milliárd forintot (3101 millió eurót) tett ki, 289 milliárd forinttal (1182 millió euróval) többet, mint 2009 azonos időszakában.
A KSH megállapítása szerint az év első hét hónapjában az export értéke 10 883 milliárd forint (39,8 milliárd euró), az importé 10 036 milliárd forint (36,7 milliárd euró) volt. A 2010. január–júliusi forgalom forintban mért árszínvonala az importnál és az exportnál is 2,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány változatlan ugyanezen időszakban.
A feldolgozott termékek kivitelének volumene 13, a behozatalé 11 százalékos növekedést ért el. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 5 százalékkal nőtt, míg behozatala szinten maradt.
A termékkör június–júliusi exportjában már jelentős a növekedés a fokozatosan emelkedő gabonaárak miatt. A KSH munkatársai kétszámjegyű volumenbővülést regisztráltak a tejtermék és tojás mindkét forgalmi irányában, illetve a hús és húskészítmény exportjában a sertéshúseladásoknak köszönhetően.
Az EU országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első hét hónapjában a kivitelben 16, a behozatalban 14 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Az egyenleg az unió egészét tekintve 277 milliárd forinttal (1276 millió euróval) javult, és 1588 milliárd forintot (5821 millió eurót) ért el. A legnagyobb többletünk a régi tagországokkal folytatott kereskedelmünkben az Egyesült Királysággal, az új tagországokat illetően Romániával keletkezett, mindkét viszonylatban a híradás-technikai termékek kiszállításainak növekedése miatt.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene 23, az importé 18 százalékkal haladta meg az elmúlt évi bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 741 milliárd forint (2,7 milliárd euró) volt, amely 12 milliárd forinttal kevesebb, viszont az árfolyamváltozás következtében 94 millió euróval több, mint tavaly.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >