Nőtt az agrárvállalatok hitelállománya
Az agrárgazdaság mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásainak hitelállománya 2018. utolsó negyedévének végére az előző negyedévhez képest 0,57 százalékkal, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,07 százalékkal nőtt, 1124,9 milliárd forint volt – derült ki a kormány.hu-n közzétett jelentésből.
Az Agrárminisztérium (AM) adatgyűjtése alapján készült beszámoló szerint a mezőgazdasági hitelállomány 2018 utolsó negyedévének végén mintegy 623 milliárd forint volt, az élelmiszeriparé pedig mintegy 502 milliárd forintot tett ki.
A mezőgazdaság hitelállományából az egyéni gazdaságok és a gazdálkodó szervezetek továbbra is majdnem azonos mértékben részesültek. Ezzel szemben az élelmiszeripari hitelek 98,5 százaléka továbbra is a gazdálkodó szervezetekhez került. Az élelmiszeripari egyéni vállalkozások 7,4 milliárd forintot közelítő hitelállománya majdnem kétszeresére nőtt az előző negyedévihez viszonyítva, így részesedése csekély mértékben emelkedett.
A mezőgazdaságban továbbra is a forinthitelek a meghatározóak, részesedésük a mezőgazdaság hitelállományán belül változatlanul 90 százalék felett van. Az élelmiszeripar hitelállományán belül a forinthitelek részesedése 59,3 százalék volt 2018 utolsó negyedévében.
A mezőgazdasági hitelállományból a szántóföldi növénytermesztők részesedése (54,12 százalék, 337 milliárd forint), lényegében nem változott az előző negyedévhez képest. Az állattenyésztők hitelállománya 172,7 milliárd forintot tett ki, amelynek mintegy 37 százaléka került a szarvasmarha tenyésztőkhöz. A kertészeti ágazat 33,9 milliárd forint, míg az egyéb területen gazdálkodók 79 milliárd forint hitelhez jutottak. A mezőgazdasági hitelállomány 33,48 százaléka kft.-khez került, de nagyrész jutott az őstermelőkhöz (22,04 százalék) és az egyéni vállalkozókhoz (27,63 százalék) is.
Az élelmiszeripar hitelállományán belül a legtöbb hitel, 182,8 milliárd forint az egyéb élelmiszeripar kategóriájába sorolt szakágazatokhoz, 69,8 milliárd forint az egyéb gyümölcs-, zöldség-feldolgozással, tartósítással foglalkozó szakágazathoz, 61,3 milliárd forint pedig a húsfeldolgozással, tartósítással foglalkozó szakágazathoz került.
A beszámolóból az is kiderült, hogy a mezőgazdaságban az újonnan folyósított hitelek összege 74,1 milliárd forint volt 2018. negyedik negyedévében. Ezen hitelek összege az élelmiszeriparban kiemelkedően nőtt, 130,8 milliárd forintot tett ki a vizsgált időszakban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy a fogyasztók is csatlakoznak az agrárpetícióhoz
A gazdaszervezetek azt remélik, hogy nem csak a gazdatársadalmat, de…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >Kertészeti szaporítóanyagok a fókuszban: Nébih ellenőrzés három helyszínen
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a vármegyei kormányhivatalok és a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >