Nőtt a növénytermesztés és az állattenyésztés volumene
Magyarország a termelési tényezők egy munkaerőegységre jutó reáljövedelme alapján a legjobban teljesítő uniós országok közé került – írja a KSH kimutatása alapján a Világgazdaság Online.
Tavaly a mezőgazdaság kibocsátása 3,6 százalékkal magasabb lett, mint 2017-ben. A folyó termelőfelhasználás volumene 1,8 százalékkal bővült. A bruttó hozzáadott érték nőtt, a munkaerő-ráfordítás viszont csökkent – közölte KSH. A növénytermesztés kibocsátásának volumene 2,6 százalékkal nőtt. A gabonafélék kibocsátása 6,8 százalékkal lett több a 2017. évi, alacsony bázishoz képest.
A három legfontosabb gabonanövényünk közül a búza volumene 1, az árpáé 19 százalékkal csökkent. A kukorica kibocsátása ugyanakkor nagymértékben, 18 százalékkal bővült. Ehhez – mutatott rá a KSH – az előző év átlagosnál alacsonyabb terméseredménye is hozzájárult: a tengeri termelési értékének nagyarányú bővülését pedig árindexének 6,5 százalékos növekedése is eredményezte. A teljes mezőgazdasági kibocsátás volumenének változására így a kukorica volt a legnagyobb hatással.
A mezőgazdasági ágazat – szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt – kibocsátásának értéke – folyó alapáron 2 720 milliárd forint – 4,8 százalékkal nőtt 2017-hez képest. A volumen 3,6, az árak 1,2 százalékkal emelkedtek. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 5,9, folyó áron 3,2 százalékkal növekedett.
A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) az Európai Unió egészében 3,1 százalékkal mérséklődött tavaly, az előző évhez képest.
A mutató értéke Szlovéniában és Franciaországban nőtt a legnagyobb mértékben, a legnagyobb arányú csökkenés Dániában és Svédországban következett be. Magyarország a 3,3 százalékos növekedéssel a 6 legjobban teljesítő ország között van. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A mesterséges vízpótlás a táj természetes alkalmazkodóképességét segíti
A klímaváltozás miatt elkerülhetetlenül szükséges mesterséges vízpótlás a táj természetes…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: rendkívüli segítséghez jutnak a súlyos tavaszi fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők
Az idén több hullámban érkező tavaszi fagy súlyos károkat okozott…
Tovább olvasom >Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését
Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Falusi romantika Budapest szívében: megnyitott a Puli és Juhász pesti csárda a belvárosban
Harcsapaprikás, túrós csusza és aranygaluska – juhászbölcsességgel tálalva, puli-lelkesedéssel fűszerezve.…
Tovább olvasom >Zöldség drágábban, mint hús? – Megfordult a világ az élelmiszerpiacon
Miközben évtizedekkel ezelőtt a zöldség volt az olcsó alternatíva a…
Tovább olvasom >NGM-helyettes államtitkár: még várják a jelentkezőket a Nyári diákmunka programra
Már több mint 21 ezren vállaltak munkát a Nyári diákmunka…
Tovább olvasom >