Nőtt a növénytermesztés és az állattenyésztés volumene
Magyarország a termelési tényezők egy munkaerőegységre jutó reáljövedelme alapján a legjobban teljesítő uniós országok közé került – írja a KSH kimutatása alapján a Világgazdaság Online.
Tavaly a mezőgazdaság kibocsátása 3,6 százalékkal magasabb lett, mint 2017-ben. A folyó termelőfelhasználás volumene 1,8 százalékkal bővült. A bruttó hozzáadott érték nőtt, a munkaerő-ráfordítás viszont csökkent – közölte KSH. A növénytermesztés kibocsátásának volumene 2,6 százalékkal nőtt. A gabonafélék kibocsátása 6,8 százalékkal lett több a 2017. évi, alacsony bázishoz képest.
A három legfontosabb gabonanövényünk közül a búza volumene 1, az árpáé 19 százalékkal csökkent. A kukorica kibocsátása ugyanakkor nagymértékben, 18 százalékkal bővült. Ehhez – mutatott rá a KSH – az előző év átlagosnál alacsonyabb terméseredménye is hozzájárult: a tengeri termelési értékének nagyarányú bővülését pedig árindexének 6,5 százalékos növekedése is eredményezte. A teljes mezőgazdasági kibocsátás volumenének változására így a kukorica volt a legnagyobb hatással.
A mezőgazdasági ágazat – szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt – kibocsátásának értéke – folyó alapáron 2 720 milliárd forint – 4,8 százalékkal nőtt 2017-hez képest. A volumen 3,6, az árak 1,2 százalékkal emelkedtek. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 5,9, folyó áron 3,2 százalékkal növekedett.
A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) az Európai Unió egészében 3,1 százalékkal mérséklődött tavaly, az előző évhez képest.
A mutató értéke Szlovéniában és Franciaországban nőtt a legnagyobb mértékben, a legnagyobb arányú csökkenés Dániában és Svédországban következett be. Magyarország a 3,3 százalékos növekedéssel a 6 legjobban teljesítő ország között van. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >