Nőtt a nemzetközi konferenciák és rendezvények száma
Tavaly 602, a nemzetközi kritériumoknak megfelelő konferenciát rendeztek Magyarországon, ami 12,1 százalékos növekedést jelent 2010-hez képest, és nőtt a konferenciákon részt vevők száma is – közölte a Magyar Turizmus Zrt., Magyar Kongresszusi Igazgatóságának (MKI) adatai alapján az MTI-vel.
A nemzetközi konferenciákon a 2010-hez képest 218-cal többen vettek részt, összesen 125.818 résztvevőt regisztráltak. A konferenciákon átlagosan 209 ember vett részt.
A rendezvények 44,1 százalékán 50 és 100 közötti résztvevő volt, míg 2010-ben ez az arány 38 százalék volt.
2011-ben 9 alkalommal rendeztek Magyarországon 1000 fő feletti konferenciát, 4 esetben pedig a 2500-at is meghaladta a résztvevők száma. Az 1000 fő feletti rendezvények száma utoljára 2008-ban hozott hasonlóan kimagasló eredményeket. Tavaly a kiemelkedően magas résztvevőszámú nemzetközi konferenciák elsősorban az orvostudomány témáira fókuszáltak.
Összesen 2069 napnyi nemzetközi konferencia zajlott Magyarországon, amelyek átlagos időtartama 3,4 nap volt. A konferenciák több mint 57 százaléka 2-3 napos volt. Nemzetközileg is érvényes trend, hogy a nemzetközi konferenciák átlagos időtartama egyre rövidebb – olvasható a közleményben. Ezt támasztja alá, hogy az egynapos rendezvények aránya közel 3 százalékponttal nőtt a 2010-es adathoz képest, míg a 4-5 napos, illetve az ennél is hosszabb konferenciák aránya folyamatosan csökken.
A Magyar Kongresszusi Igazgatóság partnerei által szolgáltatott információk alapján, a Magyarországon megrendezett konferenciákon résztvevők több mint 80 százaléka külföldről érkezett. 81 alkalommal magyar résztvevő nélkül rendeztek konferenciát, ami az összes rendezvény 21,3 százalékát teszi ki.
Az elmúlt évben a magyar résztvevők mellett Németországból (71,1 százalék), az Egyesült Királyságból (63 százalék) és Franciaországból (49,9 százalék) érkeztek leggyakrabban Magyarországra nemzetközi konferenciákra.
A hivatásturisztikai piac, szerkezetét tekintve továbbra is Budapest-központú, 2011-ben 3 százalékkal nőtt a fővárosban megrendezett nemzetközi konferenciák száma (74 százalék). A legnépszerűbb vidéki konferenciahelyszínek között Gödöllő, Szeged, Pécs, Debrecen, valamint az előző évhez hasonlóan Eger, Sopron és számos Balaton-parti település szerepelt. Gödöllő esetében természetesen kiemelkedő szerepet játszott Magyarország első féléves EU-elnöksége, melynek keretében a Gödöllői Királyi Kastély – mint az elnökség hivatalos helyszíne – 19 alkalommal fogadott konferenciavendégeket.
A Magyarországon megrendezett nemzetközi konferenciák többségének 2011-ben is a szállodák (63,1 százalék) szolgáltak helyszínül. Ez, valamint az egyetemekre és a tudományos intézetekre jutó arány (20,1 százalék) szinte pontosan megegyezik a 2010-es év értékeivel. Utóbbiak egyre népszerűbb konferenciahelyszínek, hiszen 2011-ben már 116 alkalommal láttak vendégül nemzetközi konferenciát.
Magyarországon továbbra is a tavaszi és őszi hónapok a legkedveltebbek, a nemzetközi konferenciák több mint felét március, május, szeptember és október folyamán rendezték meg 2011-ben.
A Magyar Kongresszusi Igazgatóság partnerei által szolgáltatott információk alapján a nemzetközi konferenciák megrendelőinek nemzetiségi vizsgálata azt mutatja, hogy továbbra is a magyar megrendelők (51,3 százalék) állnak az élen. A brit megrendelők (8,4 százalék) változatlanul a második helyen állnak, az Egyesült Államokból érkező megrendelések száma pedig közel duplájára, 7,3 százalékra emelkedett tavaly. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Meglepetés a nemzetközi szállodaláncok rangsorában: a nagy nevek alulteljesítettek
A nemzetközi szállodaláncok között végzett felmérésben meglepő eredmények születtek, amelyek…
Tovább olvasom >Borravaló vagy szervizdíj
Gyakran nagy bizonytalanság övezi a témát: a mára szinte mindenhol alkalmazott…
Tovább olvasom >Az NTAK-ból már látszik: 16%-kal nőtt az utazók száma az őszi szünetben
Kiemelkedő utazási kedvet hozott hazánkban az október 26. és november…
Tovább olvasom >