Nőtt a mezőgazdasági gépek beszerzésére fordított összeg tavaly
Több mint 180 milliárd forint értékben vásároltak a vállalkozások új mezőgazdasági gépet tavaly, 3 százalékkal többet a megelőző évinél, alkatrészekre 7 százalékkal többet, 55,6 milliárd forintot költöttek az agrárágazatban – derül ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet felméréséből, amely 157 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült.
A jelentés szerint a gazdálkodók továbbra is az erőgépek beszerzésére költötték a legtöbbet, ez adja a mezőgazdasági gépberuházás összértékének 56 százalékát. A teljes értékesítésen belül a traktorok 34, a gabonakombájnok 12 százalékos arányt képviseltek. Tavaly több mint 3000 új traktort értékesítettek 61 milliárd forint értékben.
A gabonakombájn-piac 3 százalékkal maradt el 2019-ben az egy évvel korábbitól. Tavaly 254 új aratócséplő gép került a gazdaságokba az egy évvel korábbi 262-vel szemben. Az eladások összes értéke elérte a 20,8 milliárd forintot – tették hozzá.
Tavaly többek között mintegy 10-10 milliárd forintot költöttek vető- és ültetőgépekre, valamint növényvédő és -ápoló gépekre, több mint 13 milliárd forintot rakodókra. Szállító járművekre 7,2 milliárd forintot, öntözőgépekre 4,6 milliárd forintot, terményszárítókra 2 milliárd forintot, egyéb mezőgazdasági gépekre pedig 4,8 milliárd forintot költöttek az agrárcégek.
A jelentés alapján a magyar mezőgéppiac koncentráltságát mutatja, hogy a végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gépértékesítés 66 százalékát 10 cég adta tavaly. Közülük a három legnagyobb agrárgép-kereskedő az összes magyarországi mezőgépeladás 51 százalékát bonyolította 2019-ben, ez 2 százalékponttal több az egy évvel korábbi részesedésükhöz képest. Kitértek arra is a jelentésben, hogy a beruházások növekedését a kedvező hitel-és lízingkonstrukciók is segítették. A Magyar Lízingszövetség közleménye szerint 2019-ben újabb rekordot ért el a mezőgazdasági gépek finanszírozása. A mezőgazdasági gépekhez köthető finanszírozott összeg 26 százalékkal 103 milliárd forintra nőtt 2019-ben, ezzel a járművek után a mezőgazdasági gépek jelentik a legnagyobb piacot a lízingcégeknek. A forgalmazók és a gyártók tapasztalatai szerint a vevők jelentős része bankhitel segítségével vásárol gépet. A legkedveltebb forrás a jegybank kedvezményes hitelprogramja volt, a legtöbben a 2019 januárjában indított növekedési hitelprogram (nhp) fix keretében elérhető konstrukciót vették igénybe új és használt gépek beszerzéséhez, év végére a lízingnél is elérhetővé vált a kamattámogatás – írták. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata
Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >