Nőtt a magyarországi szállodák árbevétele január-májusban
Növekedett a szállodák szobaárbevétele Magyarországon az év első öt hónapjában a múlt évihez képest, de még így is csupán a 2007-2008. évi szinten van a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) értékelése szerint.
A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített felmérés szerint 2012. január-május között országos szinten a szállodák bruttó szobaárbevétele 46,102 milliárd forint volt, ami 8,3 százalékkal magasabb az előző évinél, és 3,7 százalékkal haladja meg a 2008. évi 44,5 milliárd forintot.
Budapesten az első öt hónapban a szállodák bruttó szobaárbevétele 25,106 milliárd forint volt, a bázisnál 10,1 százalékkal, a 2007. évinél 1,6 százalékkal nagyobb.
A Balatonon az idén január-májusban a szállodák összes bruttó szobaárbevétele 5,1 milliárd forintot tett ki, a múlt évinél 8,9 százalékkal magasabb volt, de 1,3 százalékkal elmarad a 2008. évi 5,2 milliárd forinttól.
A MSZÉSZ kimutatása szerint a hazai vendégek mintegy 14 milliárd forintot fordítottak szállásdíjra az év első öt hónapjában, ebből 2,4 milliárd forintot egyenlítettek ki üdülési csekkel és SZÉP-kártyával.
A szövetség tájékoztatása szerint a beutazás szempontjából meghatározó tíz legnagyobb piac mindegyikénél – Ausztriát és Nagy-Britanniát leszámítva – nőtt a szállodai vendégéjszakák száma január-májusban, közülük kétszámjegyű volt az orosz, az olasz, a román, a spanyol és a cseh vendégéjszakák számának emelkedése.
Nemzetközi összehasonlításban nézve az európai régiók között 2012 január-május között Kelet-Európában javult a legnagyobb mértékben a szállodák teljesítménye a forgalmat komplexen kifejező revpar-mutató (az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel)
alapján. Az öt közép-kelet-európai ország (Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) között a magyarországi szállodák 31,9 euró revpar-mutatója a múlt évinek felel meg az öt hónapban, míg az osztrák, a cseh és a lengyel szállodák mutatói javultak ugyanezen időszak alatt. Az osztrák szállodák 60,4 euró, a csehországi szállodák 42,5 euró nettó átlag revpar mutatót ért el az első öt hónapban.
Az STR riportban szereplő 31 város között Budapest szállodái szobafoglaltságban a 27., nettó átlag szobaárban és nettó revpar-ban egyaránt a 29. helyen végeztek 2012 január-május hónapokban. Májusban a budapesti szállodák a vizsgált 31 város között szobafoglaltságban a 21., míg nettó átlag szobaárban és nettó revpar-ban egyaránt a 29. helyen végeztek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Meglepetés a nemzetközi szállodaláncok rangsorában: a nagy nevek alulteljesítettek
A nemzetközi szállodaláncok között végzett felmérésben meglepő eredmények születtek, amelyek…
Tovább olvasom >Borravaló vagy szervizdíj
Gyakran nagy bizonytalanság övezi a témát: a mára szinte mindenhol alkalmazott…
Tovább olvasom >Az NTAK-ból már látszik: 16%-kal nőtt az utazók száma az őszi szünetben
Kiemelkedő utazási kedvet hozott hazánkban az október 26. és november…
Tovább olvasom >