Nőtt a GDP-arányos államadósság az euróövezetben és az EU-ban
Emelkedett az államadósság hazai össztermékhez (GDP) mért aránya a harmadik negyedév végére a negyedévvel és az egy évvel korábbival összevetve is az Európai Unióban és az euróövezetben a koronavírus-járvány következményeként.
Az unió statisztikai hivatala (Eurostat) pénteken azt közölte, hogy a 19 országot tömörítő euróövezetben az államadósság a GDP 97,3 százalékára nőtt szeptember végére a három hónappal korábbi 95 százalékról. 2019 harmadik negyedévének végén a mutató alacsonyabban, 85,8 százalékon áll.
A 27 tagú unióban az államadósság a GDP 89,8 százalékára nőtt a második negyedév végi 87,7 százalékról és a 2019 harmadik negyedévi 79,2 százalékról.
A harmadik negyedév végén Görögország volt a legrosszabb helyzetben, a GDP 199,9 százaléka volt az államadósság. A sorban Olaszország következik 154,2 százalékkal, Portugália 130,8 százalékkal, Ciprus 119,5 százalékkal, Franciaország 116,5 százalékkal, Spanyolország 114,1 százalékkal és Belgium 113,2 százalékkal. A legkedvezőbb helyzetben Észtország volt 18,5 százalékkal, Bulgária 25,3 százalékkal és Luxembourg 26,1 százalékkal.
Magyarország államadóssága a harmadik negyedév végén több mint 35 ezer 39 milliárd forint volt, ami a GDP 74,3 százalékának felelt meg. A második negyedévben a GDP-arányos adósság 70,5 százalék volt. A GDP-hez mérten a magyar államadósság 2019 harmadik negyedévének a végén 67,2 százalék volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fulladásveszélyes cumik és mérgező esőkabátok: uniós vizsgálat alatt a Temu és a Shein termékáradata
Babacumik, amelyek fulladást okozhatnak, UV-szűrő nélküli napszemüvegek, tiltott vegyi anyagokat…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Hódít a #MatchaTok: a japán zöldtea por lett a közösségi média új kedvence
A TikTokon elindult #MatchaTok trend szélsebesen meghódította a világot: a…
Tovább olvasom >